Home / Finance / 9 pravidel rozumného zadlužování

9 pravidel rozumného zadlužování

Alespoň nějakou formu půjčky využije během života téměř každý. Úvěrů se nabízí nepřeberně, ale zdaleka ne všechny jsou výhodné právě pro vás a vaši situaci.
Jak se tedy zadlužovat správně? Postupujte podle následujících 9 pravidel:

  1. Půjčujte si jen na důležité věci. Ideálně na to, co vám zůstane. Plánujte své investice dopředu. Drahou dovolenou můžete přece odložit a cíleně na ni šetřit. Určitě by vás netěšilo roční nebo i delší splácení peněz za zážitek, který rychle pomine. Naopak vzít si úvěr na automobil, který potřebujete k cestám do zaměstnání, je rozumný počin, stejně jako promyšlená hypotéka nebo půjčka na studium. U spotřebního zboží vyhledejte v internetových srovnávačích nejvýhodnější nabídky nebo si domluvte splátky bez navýšení přímo u prodejce.
  2. Důkladně zvažte své finanční možnosti. Ještě před žádostí o půjčku projděte své aktuální závazky, výdaje a příjmy. Vezměte v úvahu i to, že vám některé příjmy mohou vypadnout. Pamatujte také na tvorbu finanční rezervy. Zamyslete se nad rodinným rozpočtem a spočítejte, jestli vůbec chcete půjčku, nebo se raději uskromníte.
  3. Vyberte si věřitele s nejvýhodnějšími podmínkami (nejlépe rodinné příslušníky a známé). Pokud je pro vás komerční úvěr skutečně jediným řešením (např. na již zmíněný automobil do práce, tedy nutný prostředek k vydělávání peněz), zvolte si tu nejlepší úvěrovou společnost. Nejdříve kontaktujte banku, která vám vede běžný účet, protože jako její klient můžete získat výhodnější podmínky. I tak s bankou smlouvejte a pohrozte odchodem ke konkurenci.
  4. Porovnejte úrokové sazby úvěru a RPSN (zahrnuje všechny poplatky spojené s úvěrem).
  5. Přečtěte si v klidu veškeré smluvní podmínky.
  6. Omezte nízké nebankovní půjčky. Nebo se jim nejlépe úplně vyhněte, protože jsou nejdražší. Vaší první volbou při hledání úvěru by měla být banka, která u případného problému se splácením nesahá hned k exekučním opatřením, jako to dělá leckterá nebankovní společnost.
  7. Máte-li problém se splácením, ihned si domluvte s věřitelem splátkový kalendář. Vytloukat klín klínem, tedy zadlužit se znovu kvůli vyrovnání předešlého dluhu je nebezpečné, mohlo by to vést až k osobnímu bankrotu.
  8. Pozor na odvrácenou stranu konsolidace půjček. Nižší splátka se pojí s prodloužením splatnosti úvěru, což dlouhodobě zatíží váš rozpočet.
  9. Budujte si dobrou úvěrovou historii. Bankovní registr klientských informací je institut, který pomůže i vám, neboť vás ideálně eviduje jako spolehlivého klienta, který řádně a včas plní své finanční závazky. Banka, kterou oslovíte, do něho nahlédne a pokud je vše v pořádku, při sjednání úvěrového produktu vám nabídne výrazně lepší podmínky.

About enthusiast

Check Also

Smlouvy

Kdy se hodí jaký typ smluvního vztahu pro letní brigádu?

Naprostá většina studentů dnes hledá letní brigády a firmy je v sezóně rády využívají. Důležité ...