Home / Ve vztahu / 5 rad, jak poznat skutečně dobrou kamarádku

5 rad, jak poznat skutečně dobrou kamarádku

Možná už tu svoji nejlepší přítelkyni máte, protože jste ji potkala už ve školce nebo třeba na gymnáziu. Ale možná se vám to ještě nepoštěstilo, protože najít skvělou kamarádku, na kterou se můžete spolehnout i ve dnech, kdy s vámi není zrovna zábava, není lehké. Jak ji vůbec poznat?

  1. Udělá si na vás čas, ale nežárlí, když vy ho zrovna nemáte

Skvělá přítelkyně se pozná mimo jiné podle toho, že si dokáže přeorganizovat svůj čas. A sejde se s vámi, když se vám hroutí vztah nebo vás deptá šéf, případně to s vámi alespoň rozebere po telefonu. Na druhou stranu je samozřejmě fér, abyste si stejně udělala čas i vy na svou kamarádku, když bude potřebovat něco probrat, nebo se jen z něčeho vypovídat. Taková kamarádka nebude žárlit na vašeho manžela či vaše další kamarádky, s nimiž také něco podnikáte.

  1. Umí vám říci i nepříjemné věci

Možná vám vyhovuje, když vám kamarádka ve všem dává za pravdu. Zatímco na ni chrlíte jednu nespravedlnost, která se vám děje, za druhou, ona jen přikyvuje. Když nadáváte na šéfe nebo manžela, ještě si přisadí. Ale tohle skutečně dobrá kamarádka nedělá. Ta by vás měla naopak uvést do reality – třeba tím, že vám řekne, že jste to možná vy, kdo to přehání a chová se vůči svému okolí hystericky. Případně vám míst bezmyšlenkovitého přikyvování pomůže najít způsob, jak váš problém vyřešit.

  1. Zorganizuje pomoc, když ji potřebujete

Dobrá kamarádka vám nebude nic vnucovat, ale dokáže zapojit další osoby kolem vás, když se ocitnete v nějaké nouzi – zařídí třeba, že vám ona a další lidi budou nosit uvařené jídlo, zatímco vaši rodinu zachvátí chřipka nebo nějaká jiná pohroma. Případně vám vypomůže finančně, protože ví, že jí peníze vrátíte. Nebudeme však na vás páchat dobro, o které nestojíte, protože vás zná. Takže se nestane, že by vám zorganizovala oslavu narozenin s muži k potenciálnímu seznámení, když za sebou máte rozchod a potřebujete se s ním ze všeho nejdříve v klidu vyrovnat.

  1. Zůstane vaší přítelkyní, i když jste vážně na dně

Některé životní propady dokáží přátelstvím dvou lidí pořádně otřást. Není zase tak málo případů, kdy člověka opustili přátelé proto, že vážně onemocněl, přišel o práci, odstěhoval se či se mu narodilo dítě a on toho nemohl podnikat tolik, jako dříve. Pokud s vámi vaše kamarádka sdílí nejen příjemné zážitky a občasné potíže, ale vydrží po vašem boku, i když jste na dně a není na vás vlastně nic zajímavého, bude to ta pravá.

  1. Umí mlčet

Drby a pomluvy jsou hrobem mnoha přátelství mezi ženami. Někdy stačí jen to, že se kamarádce s něčím svěříte, abyste vzápětí zjistili, že to ví nejméně deset dalších lidí. To se mezi opravdu dobrými přáteli neděje a oba to přitom považují za automatické, nepotřebují se stále dokola ujišťovat, že sdělenou informaci ten druhý nevybalí hned za rohem na někoho dalšího.