Home / Finance / 9 pravidel rozumného zadlužování

9 pravidel rozumného zadlužování

Alespoň nějakou formu půjčky využije během života téměř každý. Úvěrů se nabízí nepřeberně, ale zdaleka ne všechny jsou výhodné právě pro vás a vaši situaci.
Jak se tedy zadlužovat správně? Postupujte podle následujících 9 pravidel:

  1. Půjčujte si jen na důležité věci. Ideálně na to, co vám zůstane. Plánujte své investice dopředu. Drahou dovolenou můžete přece odložit a cíleně na ni šetřit. Určitě by vás netěšilo roční nebo i delší splácení peněz za zážitek, který rychle pomine. Naopak vzít si úvěr na automobil, který potřebujete k cestám do zaměstnání, je rozumný počin, stejně jako promyšlená hypotéka nebo půjčka na studium. U spotřebního zboží vyhledejte v internetových srovnávačích nejvýhodnější nabídky nebo si domluvte splátky bez navýšení přímo u prodejce.
  2. Důkladně zvažte své finanční možnosti. Ještě před žádostí o půjčku projděte své aktuální závazky, výdaje a příjmy. Vezměte v úvahu i to, že vám některé příjmy mohou vypadnout. Pamatujte také na tvorbu finanční rezervy. Zamyslete se nad rodinným rozpočtem a spočítejte, jestli vůbec chcete půjčku, nebo se raději uskromníte.
  3. Vyberte si věřitele s nejvýhodnějšími podmínkami (nejlépe rodinné příslušníky a známé). Pokud je pro vás komerční úvěr skutečně jediným řešením (např. na již zmíněný automobil do práce, tedy nutný prostředek k vydělávání peněz), zvolte si tu nejlepší úvěrovou společnost. Nejdříve kontaktujte banku, která vám vede běžný účet, protože jako její klient můžete získat výhodnější podmínky. I tak s bankou smlouvejte a pohrozte odchodem ke konkurenci.
  4. Porovnejte úrokové sazby úvěru a RPSN (zahrnuje všechny poplatky spojené s úvěrem).
  5. Přečtěte si v klidu veškeré smluvní podmínky.
  6. Omezte nízké nebankovní půjčky. Nebo se jim nejlépe úplně vyhněte, protože jsou nejdražší. Vaší první volbou při hledání úvěru by měla být banka, která u případného problému se splácením nesahá hned k exekučním opatřením, jako to dělá leckterá nebankovní společnost.
  7. Máte-li problém se splácením, ihned si domluvte s věřitelem splátkový kalendář. Vytloukat klín klínem, tedy zadlužit se znovu kvůli vyrovnání předešlého dluhu je nebezpečné, mohlo by to vést až k osobnímu bankrotu.
  8. Pozor na odvrácenou stranu konsolidace půjček. Nižší splátka se pojí s prodloužením splatnosti úvěru, což dlouhodobě zatíží váš rozpočet.
  9. Budujte si dobrou úvěrovou historii. Bankovní registr klientských informací je institut, který pomůže i vám, neboť vás ideálně eviduje jako spolehlivého klienta, který řádně a včas plní své finanční závazky. Banka, kterou oslovíte, do něho nahlédne a pokud je vše v pořádku, při sjednání úvěrového produktu vám nabídne výrazně lepší podmínky.

About enthusiast