Home / Finance / Často musíte platit, když se vám to nejmíň hodí. Jak náhlé výdaje vyřešit?

Často musíte platit, když se vám to nejmíň hodí. Jak náhlé výdaje vyřešit?

Asi už jste si všimli, že nepříjemné a nečekané události přicházejí většinou ve třech najednou a velmi často jsou spojeny s finančními výdaji. Po dovolené, za kterou jste utratili spoustu peněz, vás čeká neplánované stěhování. V době, kdy jste nemocní, se rozbije pračka a pokazí se auto. Po ztrátě zaměstnání dítě potřebuje spoustu věcí do nové školy. Určitě si vzpomenete na další situace, ve kterých jste se už Vy nebo Vaši blízcí ocitli. Jak je řešit?

Nutná finanční rezerva

Ideální stav je mít finanční rezervu právě pro tyto případy. Člověk musí mít disciplínu a dostatečně vysoký plat, aby si část výplaty pokaždé uložil na horší časy. V průzkumech se ale ukazuje, že velká část domácností takovou finanční rezervu nemá a nečekaný výdaj ve výši 10 tis. korun je obrovský problém. Pokud nastane, je několik možností řešení.

Půjčka od rodiny či známých

Půjčka v rodině a od přátel je ošemetná věc, může pokazit vztahy na řadu let nebo až do konce života. Dochází k nedorozuměním, problémům se splácením, strach, že o peníze člověk přijde. Velmi trapné je se na půjčku vůbec ptát a vysvětlovat, co se stalo a proč nemám dost peněz na vyřešení situace. V ten okamžik přichází otázka:  Jsou nějaké jiné možnosti, jak peníze získat?

Půjčka od banky

Peníze je možné získat od banky nebo jiných úvěrových společností. Nějaký čas trvá, než se úvěr vyřídí. Půjčka navíc není zadarmo, podmínky a úroky jsou méně či více nevýhodné, v případě pochybných společností dokonce nebezpečné.

Peníze ihned k dispozici s kreditní kartou

Díky kreditní kartě máte peníze kdykoli k dispozici.  Nemusíte se nikoho doprošovat ani složitě žádat a čekat na posouzení žádosti. Pokud se částka splatí v bezúročném období, bude půjčka zdarma, při splátkách s nižším úrokem. Způsob splácení si můžete zvolit podle možností. S kreditní kartou vás nečekaný výdaj nevykolejí.