Home / Finance / Chcete získat dobrý úvěr? Položte si 3 klíčové otázky

Chcete získat dobrý úvěr? Položte si 3 klíčové otázky

Do finanční tísně se dnes člověk dostane natotata. Důvodem může být ztráta zaměstnání, přechodné snížení platu či nezvladatelná touha po materiálních statcích.

Nabídka hotovostních půjček je obrovská – v novinách, časopisech, v televizní reklamě i na internetu. Podlehnout lze opravdu snadno! Ovšem vyvázat se z podmínek špatného úvěru už tak lehké nebývá. Nejhorší je, když se staré dluhy začnou splácet novými, což může vést až k exekucím. Proto, chcete-li získat dobrý úvěr, zamyslete se nad 3 okruhy otázek:

  1. Potřebuji doopravdy tu věc? Není to jen náhlá touha, která brzy pomine, a zůstanou mi jen oči pro pláč? Je tolik příběhů nešťastných dlužníků. Naopak rozumným, dobrým úvěrem může být hypotéka, leasing na automobil k cestám do zaměstnání, kompletní vybavení domácnosti apod. Všeobecně je to úvěr sjednaný na delší dobu, s nízkými splátkami a na věci, které ho „přežijí“. Ještě lepší nápad je investovat s pomocí hypotéky do bytu, který se bude pronajímat. Tento úvěr zajistí aktivum, které následně vydělává. Naopak půjčka např. na vánoční dárky je na pasivum, něco, co peníze samo spotřebuje, tzv. se po tom „zapráší“. Dárečky se přitom dají vyrobit vlastnoručně a přinesou tak mnohem více radosti obdarovanému i dárci.
  2. Kolik peněz si vypůjčím? Jednoduché pravidlo zní – půjčovat si jen tolik, kolik dokážeme pravidelně splácet. Úhrn splátek všech dluhů by dle odborníků neměl přesahovat 20 % čistého příjmu domácnosti. Domácí účetnictví není nic složitého. Stačí na ně tužka a papír, na který se doleva zapisují příjmy a doprava výdaje. Napomůžou tomu i různé internetové nebo mobilní aplikace. Dobře vedené domácí účetnictví odhalí na první pohled, zda je v současné situaci možná půjčka. Budoucí splácení úvěru lze také vyzkoušet odkládáním příslušné částky po dobu několika měsíců. Leckdo už takto zjistil, že než by si půjčoval, bude raději spořit. Alespoň na menší věci.
  3. Od koho si vezmu úvěr? Ideální je věřitel s bankovní licencí, který poskytuje záruku dozoru státu nad podmínkami úvěrové smlouvy, a má také přiměřené úroky. Přibývá bank, u nichž lze půjčku předčasně splatit bez sankce. I nový zákon o spotřebitelském úvěru posiluje práva dlužníků, kterým např. povoluje bezplatné splacení 20 % dlužné jistiny hypotéky jednou ročně.