Home / Finance / Dáváte starosti s vytvářením finanční rezervy stranou, možná Vám brzy nebude do zpěvu

Dáváte starosti s vytvářením finanční rezervy stranou, možná Vám brzy nebude do zpěvu

Zadluženost českých domácností v poměru k jejich příjmům je nejvyšší od roku 1995 (tj. od začátku měření tohoto údaje). Zároveň, roste podíl úvěrů poskytnutých na spotřebu a snižují se míra úspor. Neplatí tedy, že by zadluženost Čechů rostla hlavně z důvodů investic do vlastního bydlení. Spotřeba domácností je palivem ekonomiky, který zažívá slušný růst, každá ekonomická konjunktura však netrvá věčně.

Vzpomínáte si ještě na léta 2008-2009? Nezaměstnanost doslova „vystřelila“ z hodnoty 4,4 % na 7 %, HDP kleslo o zhruba 4,5 %, počet exekucí se téměř zdvojnásobil. Nikomu v té době asi nebylo do smíchu. Jak se blížíme k desátému „výročí“ nákazy světové ekonomiky americkou hypoteční krizí, je na místě položit si otázku, co je dnes jinak a jak dlouho mohou dobré časy vydržet?

Nejdříve, co je jinak:

  • české i evropské domácnosti jsou více zadluženy
  • objem hypoték ve vztahu kHDP je výrazně vyšší než v roce 2008 a to jak v ČR, tak Evropě jako celku
  • vzrostla zadluženost nejen domácností, ale i samotných států
  • ekonomika řady států Evropy se ještě nevzpamatovala zpředchozích šoků. Daleko od ideálního stavu jsou stále v Itálii, Francii, Španělsku (tj. hlavních evropských ekonomikách)

 

Jak dlouho může stávající situace vydržet?

Před zvyšujícími se riziky pramenícími z přehřátého realitního trhu varuje nejen Mezinárodní měnový fond, ale také Evropská komise pro systémová rizika. Ceny nemovitostí již dokonce klesají ve Finsku, Polsku a Lotyšsku, růst pak zpomaluje na Slovensku a v Portugalsku, na poplach před „cenami utrženými ze řetězu“ bijí nejen v Praze, ale i Stockholmu, Kodani, Vídni či Lucemburku.

Není jasné, kdy projdou korekcí minimálně ceny na nemovitostním trhu, případně celé ekonomiky, nicméně kouřové signály jsou již na obzoru.

Jak se připravit na případnou korekci?

„Všeobecně platí, že domácnosti by měly dlouhodobě finančně plánovat. Nechovat se stádovitě a zkratovitě. Zásadní je vliv pravidelného investování malých částek, omezování úvěrů na zbytnou spotřebu jako jsou dovolené, nejnovější modely mobilních telefonů apod. Správně nastavený finanční plán pomůže domácnostem vytěžit maximum ze situace rostoucí ekonomiky, a naopak výrazně tlumí negativní dopady v době poklesu“, říká analytik Phoenix Investor.

Pamatujte si, že pokud Vám jako skvělou popisují příležitosti lidé bez hluboké znalosti dané problematiky, pravděpodobně nebude trvat dlouho, než dojde k pádu. Podobnou situaci krásně vystihuje reálný případ z dvacátých let minulého století. John. D. Rockefeller, nejbohatší člověk té doby, prodal své akcie poté, co mu o investicích do nich začal vyprávět i čistič bot. Několik měsíců po této události přišlo něco, do dnes nazýváme jedním z největších pádů finančních trhů a Velkou depresí.

Chovejte se jako „mravenec“

Na horší časy je dobré se připravovat nepřetržitě, a to platí i pro dobu, kdy se zdá být vše „perfektní“. I v přírodě platí, že pokud chcete přežít zimu, musíte v létě a na podzim hromadit zásoby. V okamžiku, kdy se na obloze začnou objevovat první mračna je již pozdě. Podobně je to s osobními financemi, kdo v době historicky nízké nezaměstnanosti, rostoucích mezd a minimální inflaci nedokáže vytvořit finanční rezervu, na toho tvrdě dopadne případný ekonomický pokles.