Home / Cestování / Dovolená ve městě? Leda by bylo z pískovce

Dovolená ve městě? Leda by bylo z pískovce

Taky máte občas pocit, že vánoční trhy ve Vídni znáte jako své boty, Vysoké Tatry jste prochodili křížem krážem a všechny poličky v bytě máte zásadně přecpané suvenýry ze všech možných zahraničních toulek?

Zato když se mluví o českých výletních místech, nemáte k tomu vlastně moc co říct, nikdy jste totiž vlastní zemi nepovažovali za dostatečně dobrý turistický cíl. Jistě, byli jste v Praze, taky v Českém Krumlově, nejspíš i v Brně a v Olomouci. Maximálně tak ještě v Adršpachu. Nechte se trošku inspirovat a poznejte, že nejen slavný Adršpach tvoří české skalní krásy, tedy města, sochy, brány a spoustu dalších nádherných útvarů, za kterými skutečně nemusíte jezdit nijak daleko.

TOULOVCOVY MAŠTALE – PŘÍRODNÍ REZERVACE MAŠTALE

Nedaleko města Litomyšl, mezi Českou tabulí a Českomoravskou vrchovinou, najdete překrásné pískovcové pohoří Maštale. Ačkoli nenajdete mnoho chráněných zvířecích i rostlinných druhů, celá oblast je protkána hustou sítí naučných stezek a turistických tras, ze kterých ovšem nesmíte sejít, jinak vás čeká tučná pokuta. Taky cyklisté se tady vyřádí, některé stezky jsou totiž vyhrazeny právě jim. Cestou potkáte čtyři rozhledny, a když budete mít štěstí, zahlédnete, omámeni svěží borovou vůní, třeba i mloka, nebo vzácnou kapradinu.

ČERTOVY HLAVY – ŽELÍZY

Nebojte se, vstup do pekla, ani jiné ďábelské výtvory opravdu čekat nemusíte. To si pouze romantický sochař Václav Levý kdysi usmyslel, že v Želízech u Mělníka uprostřed borového lesa do devítimetrových pískovcových skalních bloků dvě čertovy hlavy. Dílo se s lesem pěkně sžilo a dnes k němu vede i turistické značení přímo z města Želízy. Nutno podotknout, že podobné sochy v Česku nikde jinde nenajdete, a i když už ani zdaleka nevypadají jako nové, stále jsou velmi sympatickou a oroginální atrakcí při hezké procházce krásnou přírodou. A co si budeme povídat, vyznavači selfie tady mohou směle lovit originální snímky.

BUDAČINA – KUDLOVICKÁ DOLINA

Už samotný název vám nejspíš přivede na mysl loupežníky, lotry a bandity, a kdo ví, v dávných dobách to tak klidně mohlo být. Dnes je ale tato zvlněná skalní přírodní památka v pohoří Chřiby úžasným místem k rodinným piknikům, prvním romantickým schůzkám nebo jen k příjemné odpolední relaxaci po nedělním obědě. Pokud se tedy právě nacházíte někde u západního okraje zlínského kraje, vyrazte tam ještě dnes, jsem si zcela jistá, že nebudete mít pocit promarněného dne.

SKALNÍ DIVADLO – HAMR NA JEZEŘE

Věděli jste, že má Pravčická brána mladší sestru? Menší, nepříliš známou sestru u Hamru na Jezeře? Tak teď už to víte. A budete se divit, o jakou krásu jste přicházeli, když jste neznali obří amfiteátr skrytý hluboko v lesích, tvořený dokonale vypreparovanými skalními útvary, a žasnout, jak je možné, že toto v naší malé nenápadné zemi máme. I sem samozřejmě vede naučná stezka pro turisty, kteří se tak mohou kochat zkamenělými kmeny pravěkých stromů, až deset metrů vysokými skalními sloupy, oblouky a branami a na chvíli si představit sami sebe na cestě do pravěku. To zní jako hezký výlet, ne?

DRÁBSKÉ SVĚTNIČKY – MNICHOVO HRADIŠTĚ

Je-li na vás pár balvanů uprostřed lesa příliš slabá káva a máte raději konkrétnější stavby a útvary, pak budete nadšeni ze skalního hradu v Drábských světničkách. Uprostřed Českého ráje, kousek od Mnichova Hradiště na vás čeká fascinující pohled i výhled. Pohled na hrad samotný, na jeho „interiéry“, tedy titěrné malé světničky a úzké chodbičky, které navzájem pojí stařičké plošiny a mosty – nebojte se, jsou ověřené a naprosto bezpečné, staře jen vypadají – a výhledy si užijete již cestou na hrad, kdy budete muset projít skalní úžinou zvanou Ženská vrata, a vyšplhat se ke starému husitskému opevnění, kde se vám i bez toho, aniž byste šplhali na Velkou věž, i když ta samozřejmě také stojí za důkladné prozkoumání, rozprostře pohled na celý okolní ráj. Český ráj, samozřejmě.

PRACHOVSKÉ SKÁLY – ČESKÝ RÁJ

Znáte to, proč bychom se báli, na Prachovské skály… No, a protože my se nebojíme, sic se tady opravdu není čeho bát, vzhůru – ještě jednou – do Českého ráje, kde se rozkládá jedno z nejkrásnějších pískovcových pohoří naší země, Prachovské skály. Jedinou „vadou na kráse“ je snad jen fakt, že na rozdíl od jiných přírodních krás, tady musíte na návštěvu platit. Vstupné není nijak závratné, ale pokud vyrazíte s celou rodinou, počítejte s tím, že nikde v nejbližším okolí bankomat jen tak neseženete. NA druhou stranu to ale za to stojí. Ať už si vyberete první, kratší okruh, nebo jeho delší variantu, budete si připadat šíleně malinkatí a bezvýznamní. Všechny skály – chci říct všechny místní větší skály – jsou pojmenovány, co se tedy zkusit bavit tím, že si budete jména tipovat?

KŘEMENCOVÉ SKALNÍ MĚSTEČKO – OSEK

Bezvadný celodenní výlet vás čeká, pokud se vypravíte do městečka Osek, kde se můžete vypravit po trase nazvané „Přírodou a dějinami Oseka“. Poznáte tak dokonale historické památky ve městě, například starý cisterciácký klášter nebo památník Nelsonské katastrofy u železnice, věnovaný obětem důlního neštěstí. A pak už hurá do nádherného bukového lesa, kde skryté před zraky okolí, leží ono kýžené křemencové skalní městečko. Najdete tady otisky zkamenělých mlžů, pokusnou plochu na ochranu lesních mravenců nebo třeba obdivovat prapodivné tvary, do kterých narostly místní buky. Celé skalní městečko se rozkládá na tzv. Salesiově výšině.

TISKÉ STĚNY – TISÁ

Kdo by měl těch pískovců málo, může se směle vypravit dál, tentokrát do Tisé na Děčínsku. Navštivte Naučnou stezku Tiské stěny – bohužel také za malý poplatek – a žasněte nad skalami, které šplhají až do výšky 70 metrů. Celý útvar se dělí na Malé stěny a Velké stěny, projít se dají obě dvě trasy bez problémů v jeden den. Jste-li vášniví milovníci přírody, nebo máte zkrátka jen rádi hezké věci, rozhodně si s sebou nezapomeňte do batohu přibalit dalekohled. Tiské stěny jsou totiž vyhlášeným místem výskytů vzácných ptáků, například poštolky obecné nebo sokola stěhovavého. A kdyby vám snad místní babky kořenářky chtěly namluvit, že skalní městečko je výtvorem ďábla, nevěřte jim! Tato historka se zde traduje odnepaměti, není ovšem nikterak podložená. Tak hurá do Tisé.

JETŘICHOVICKÉ STĚNY – ČESKÉ ŠVÝCARSKO

Pravčickou bránu nechme tam, kde je, a vydejme se skrze České Švýcarsko trochu jinam, než je úplně obvyklé. Naučná stezka Jetřichovické stěny nabízí návštěvníkům široké spektrum znalostí, zážitků a pohledů, jaké jinde nenajdou. Ať už vás povede skrze hluboké temné lesy, kolem majestátních skalních věží, kolem skalního hrádku Šaunštejn, po schodech a po lávkách, přes slavnou Mariinu vyhlídku, Vilemíninu stěnu či Rudolfův kámen – ano, všechno to byli členové rodiny někdejších majitelů – až do Vysoké Lípy. Každopádně pokud plánujete tento výlet s dětmi, raději změňte plány. Stezka není sice nijak extrémně dlouhá, ale fyzicky méně zdatní jedinci s ní mohou mít trošku problém. Navíc celá trasa netvoří okruh a zpět se musíte vrátit buďto stejnou cestou pěšky, nebo si pěkně počkat na kyvadlový autobus, který vás na původní parkoviště dopraví.