Home / Inzerce / Hydraulické a ruční lisy – co nabízí, jaké jsou základní zásady bezpečnosti s nimi?

Hydraulické a ruční lisy – co nabízí, jaké jsou základní zásady bezpečnosti s nimi?

Ruční lis je nedomyslitelnou součástí každé profesionální dílny. V okamžiku, kdy tlaková síla či rozměry takového lisu přestávají stačit, přichází na řadu úvahy o koupi lisu hydraulického. Správný výběr s sebou přináší celou řadu otázek, které je nutné zodpovědět

 

Základními požadavky na lis je schopnost vytvořit snadno dostatečně velký tlak na požadovaný materiál. Z toho plyne, že nejdůležitějšími faktory při výběru jsou tlaková síla (uváděná v tunách) a maximální rozměry zpracovávaného materiálu. Vhod samozřejmě přijdou „vychytávky“, jako je vícerychlostní provoz, tlakoměr, ovládání za pomoci ruční páky či nožního pedálu, přednastavené výškové nastavení, pohyblivý píst apod.

Buďte realističtí, pokud jde o místo, které může lis zabrat

Nicméně, to, jaký typ lisu si pořídíte do dílny je částečně dáno i místem, které máte pro lis vyhrazené. Situace, kdy je lis natolik velký, že snižuje manipulační prostor při práci, zvyšuje riziko nehody. Stejně tak, lis musí být pevně uchycen a umístěn na stole s dostatečnou nosností. V případě, že se rozhodnete pro dílenský hydraulický lis poháněný stlačeným vzduchem, počítejte s tím, že nemalý prostor zabere i kompresor a nádoba se stlačeným vzduchem.

Nedostatek prostoru pro práci zvyšuje riziko nehody

Bezpečnost práce je tématem i v případě, že si do dílny pořídíte ruční lis. I zpracovávání materiálu v tomto typu lisu si žádá dodržování základních zásad bezpečnosti tj.:

  • okolí lisu má umožňovat bezproblémovou manipulaci s opracovávaným materiálem
  • vlastnosti opracovávaného materiálu odpovídají funkčním vlastnostem lisu a stolu, na kterém je umístěn, tj.:
    • nedochází k přetěžování lisu
    • nedochází k převyšování nosnosti stolu držícího lis
  • v okolí lisu nejsou umístěny žádné volně visící předměty, u nichž hrozí, že o ně při práci s lisem zavadíte

Samostatnou kapitolou je práce s materiály o vysoké teplotě. Jak v případě hydraulického, tak ručního lisu platí, že je nutné používat tlakové kolíky schopné práce s materiály o vysoké teplotě. Stejně tak je nutné zabezpečit, aby práce s tímto druhem materiálu byly schopny další předměty v bezprostředním okolí.

Při výběru lisu s prodejcem konzultujte vhodnost konkrétních produktů pro typ materiálu, který chcete zpracovávat, případně schopnost prodejce dodat k lisu kolík s požadovanými vlastnostmi. Při koupi berte ohled na místo, které máte pro lis vyhrazeno.