Home / Bydlení / I podílové fondy nabízí možnost investic do nemovitostí

I podílové fondy nabízí možnost investic do nemovitostí

Navíc, v případě podílových fondů lze investovat i do komerčních nemovitostí, jako jsou např. sklady, kancelářské budovy či obchodních prostor. V případě podílových fondů máte možnost participovat na pro investory příznivém stavu realitního trhu následujícími způsoby:

  • investováním do fondů, které přímo kupují nemovitosti
  • investováním do fondů, které kupují akcie firem provozujících či vlastnících nemovitosti
  • investováním do fondů, které investují do jiných podílových fondů se zaměřením na realitní trh (tzv. fondy fondů)

 

Investice do realitních podílových fondů jsou Vám k dispozici již od 300 Kč (ČS Reico). Okamžikem realizace investic do podílového fondu se pak stáváte majitelem podílového listu, jehož součástí jsou investice do několika nemovitostí. Výše zmíněný ČS Reico má ve svém portfoliu 11 nemovitostí, mezi které patří např. City Tower v Praze, Rohan Business Center v Praze, Park One v Bratislavě, Proximo I ve Varšavě apod.

Nemovitostní podílové fondy ve veřejné nabídce:

  • ČS Reico
  • Conseq nemovitostních fondů
  • INVESTIKA realitní fond
  • ČSOB Akciový realitní
  • Franklin Global Real Estate
  • NN European Real Estte
  • NN Global Real Estate

 

 

S podílovými fondy se tedy můžete stát „spolumajiteli“ nemovitostí v řádu několika dnů. Stejně rychle probíhá odkup v době, kdy již nebudete chtít do nemovitostí investovat. Své podílové listy jednoduše prodáte investiční společnosti zpět za aktuální cenu (tj. buď se ziskem či ztrátou).

Ještě než si půjčíte miliony na nemovitost, zkuste se otestovat v podílových fondech

 

„U lidí, kteří chtějí do nemovitostí investovat z důvodu inkasa jsou podílové fondy jakýmsi lakmusovým papírkem toho, jak budou tito lidé schopni snášet výkyvy cen na trzích. Zároveň, pokud vezmeme v potaz všechny náklady spojené s pořízením nemovitosti, tj. poplatky realitní kanceláři, náklady na úvěr, daň z pronájmu a v případě prodeje do 5 let i daň z prodeje nemovitosti, vychází nemovitostní podílové fondy velmi často jako nákladově příznivější alternativa. Zároveň, u podílových má klient jistotu rychlé likvidity, u nemovitosti může doba prodeje v ekonomicky méně příznivých podmínkách činit i několik měsíců, případně prodávající musí jít s cenou výrazně níže.“, komentuje další výhody nemovitostních fondů Wolfgang Koeck, analytik společnosti Phoenix Investor

Podílové fondy zároveň nabízí diverzifikaci investic, tj. nekupujete pouze jednu nemovitost, nejste tak závislí na vývoji v okolí jednoho domu či bytu. Stejně tak nejste závislí na makroekonomické situaci v jediné zemi. Jak ukazuje příklad výše uvedeného fondu, investice jsou zpravidla rozmístěny do více zemí a více typů nemovitostí (sklady, kanceláře, obchodní prostory).

V případě, že Vás lákají dlouhodobé investice do nemovitostí, zvažte podílové fondy jako alternativu k přímé koupi nemovitosti. Odpadnou Vám starosti se sháněním nájemníků, sestavováním daňového přiznání, plynaři, elektrikáři, vodaři a zároveň budete prostřednictvím zhodnocení podílových listů profitovat na výnosech z pronájmu i rostoucí ceně nemovitostí.