Home / Bydlení / Jak vybrat televizi – 7 parametrů, na které brát ohled

Jak vybrat televizi – 7 parametrů, na které brát ohled

LCD nebo plazmovou? A jak velkou? To jsou spolu s cenou asi hlavní otázky, které vás napadnou při výběru televize.

V tomto článku se zaměříme ještě na 5 dalších, jejichž promyšlení vám umožní nakoupit toto tradiční, ale stále inovované centrum domácí zábavy co nejlépe.

  1. Velikost úhlopříčky

Úhlopříčka televize se vybírá podle vzdálenosti, ze které se na ni budete dívat, vydělené třemi. Takže například populární televize s úhlopříčkou 101 cm (40“) se umísťuje tři metry od sedací soupravy. Na trhu jsou běžně rozměry televizí od 19 do 52“ a výše.

  1. Technologie zobrazení

Podle zobrazení se televizory dělí na plazmové a LCD (označení LED znamená vylepšení LCD televizorů světelnými diodami, zvyšujícími jejich kontrast a snižujícími tloušťku). Plazmové televize zajišťují skvělý obraz, ale jsou méně odolné a produkované až od velikosti 37 “. Lze říci, že moderní LCD televizory už mají prakticky všechny výhody plazmových.

  1. Televizní signál

Respektovat je třeba i přijímaný signál a v této souvislosti zařízení pro jeho příjem a zpracování – TV tuner. Většina současných televizorů má dnes tuner pro kabelové a pozemní vysílání, ale ne satelitní tuner. Pro příjem satelitního signálu jsou určeny televizory se satelitním tunerem (DVB S2).

  1. Vnímání obrazu

Vjem obrazu divákem ovlivňuje rozlišení, obvykle 1920 x 1080 – Full HD (u menších LCD televizorů ještě i 1366 x 768), kontrast a jas (čím vyšší, tím lepší), co nejlepší odezva (v rozmezí 5 až 8 ms) a dobrý pozorovací úhel (170 až 178°).

  1. Rozhraní USD a HDMI

Přes rozhraní USD a HDMI připojíte jednoduše fotoaparát nebo kameru, proto se rozhlédněte po modelech s těmito parametry, je-li to pro vás důležité.

  1. Smart TV

Váš nový televizor může být vybaven i DVD přehrávačem nebo mít wi-fi připojení. Zvažte ale, zda opravdu využijete chytrou televizi (Smart TV), která sice zobrazuje internetové stránky a youtube videa, ale obvykle není tak komfortní jako prohlížeč.

  1. Technologie 3D

Televizory s Full HD a podporující 3D technologie získávají stále větší přízeň fanoušků filmů, sportů a videoher. Tyto přístroje jsou navíc i přes vyšší cenu energeticky úspornější než běžné 2D. Mají se však předem vyzkoušet, protože mnoho lidí má oční vadu, která jim znemožňuje sledovat 3D efekty.

Trendy v pořizování televizí všeobecně míří k nahrazování malých úhlopříček většími a ke koupím druhého a třetího přístroje do dalších místností bytu. Umožňují to jejich razantně snížené ceny a dobrá kvalita. Dříve se na televizi šetřilo i léta a dnes ji, slušně vybavenou, pořídíte za pár tisíc.