Home / Bydlení / Jakou podlahu vybrat na balkon?

Jakou podlahu vybrat na balkon?

I ten nejmenší balkon může být skvělým zázemím pro letní posození a oázou plnou zeleně, v níž si odpočinete po náročném pracovním dni.

Při zařizování balkonu nebo terasy je ale potřeba zharmonizovat doplňky, nábytek i podlahu. A protože tržní segment podlah zaznamenal v poslední době nebývalý růst, určitě si mezi nimi vyberete, ať už vybavujete novostavbu, či rekonstruujete starší balkon.

9 nejvíce používaných podlah na balkon jsme seřadili podle abecedy. Pojďte se spolu s námi na ně podívat!

  1. Beton představuje dobře udržovatelnou tradiční podlahu, kterou si můžete nechat potáhnout barvou nebo ji jednoduše natřít, aby působila atraktivněji. Snadno ji tedy přizpůsobíte dalšímu vybavení balkonu. Betonová dlažba se dnes prodává v moderních větších formátech a řadě dekorů.
  2. Dřevěná prkna lze koupit buď bez úpravy, nebo už impregnovaná a ošetřená proti hnilobě a škůdcům. Vybírejte mezi smrkem, borovicí i exotickými dřevinami. Na trhu jsou i výrazně odolnější a rozměrově stálejší termoprkna. Je však nutno počítat s náročnější údržbou dřevěného materiálu.
  3. Dřevoplast (woodplast, kompozitní prkna, WPC), směs dřeva a plastu, je takřka ideální, bezúdržbový a k tomu levný podlahový materiál, který si za na balkon naskládáte třeba i sami za půl dne. A na výběr máte mnoho vzorů. S dřevoplastem se pracuje podobně jako s tvrdým dřevem a navíc se dá tvarovat, například zaoblovat. Důležité je rozhodnout se mezi plnými nebo dutými kompozitními prkny. Nejenže se rozdílně montují, ale dutá prkna vyžadují spád kvůli zajištění odvodu vody, zatímco plná prkna mohou být položena i v rovině. Dřevoplast s úspěchem využijete také při obložení bazénu, vířivky, zahradního jezírka nebo schodiště.
  4. Keramická dlažba pro venkovní použití musí být mrazuvzdorná (minimálně nasákavá vodou a protiskluzová).
  5. Přírodní kámen uvítají všichni, kteří se chtějí maximálně přiblížit přírodě, ale vzhledem k váze se nehodí na malé balkony. Podle toho, zda zvolíte pískovec, andezit, žulu, mramor či třeba travertin, se bude odvíjet i cena realizace. Za jeden metr můžete zaplatit několik stokorun, ale i mnohonásobně víc. Kamenná dlažba odolává mrazu, otěru i chemikáliím včetně posypových solí, vydrží dlouhá léta a dobře se udržuje.
  6. Umělá tráva se dá sehnat v různé hrubosti, délce i barvě a je příjemná i pro dětské nožičky. (Na někdejší pichlavost této balkonové podlahy můžete zapomenout.)
  7. Umělý kámen je zajímavá a lehčí varianta přírodního kamene.
  8. Venkovní koberec z umělé hmoty obsahuje také drenáž pro odvod vody a je příjemný pro chození naboso.
  9. Zámková dlažba představuje běžný materiál, který v současnosti ožívá zajímavými designy, např. starého chodníku.

Vybíráme světlo do koupelny

Koupelna patří k nejvíce frekventovaným místnostem bytu a rozhodně potřebuje co nejlepší světlo. Jen díky němu lze dobře nanést make-up či se oholit.

Koupelnové svítidlo musí být dostatečně silné a také optimálně umístěné. Nejdůležitějším faktorem při jeho výběru je ovšem bezpečnost.