Home / Cestování / Kdo se bojí, nesmí do lesa… natož do města duchů. 1 díl

Kdo se bojí, nesmí do lesa… natož do města duchů. 1 díl

Znáte to, dojedete do cíle své cesty, vztekáte se, že nemáte kam zaparkovat, děti chvilku nepostojí, všude povyk, který stěží překřičíte, a ve vámi vyhlédnutém penzionku je zase jako na potvoru plno. Zkrátka takový klasický rodinný roadtrip.

A co takhle mít na výletě božský klid, žádné tlačenice, žádné plné penziony. Vlastně vůbec žádné penziony. A nikde ani živáček. Ani jeden, kromě vás. A nádherná, panenská příroda, úplně nedotčená a roky neviděná. Ne každé město duchů musí být nutně námětem pro hororové scénáře, i když je pravdou, že spousta z těchto míst si o napsání mysteriózního dramatu – samozřejmě inspirovaného skutečnými událostmi – vyloženě koleduje. Ať už je to tím neobvyklým tichem, děsivou prázdnotou a mnohdy nepříjemně stísněnou atmosférou, města duchů mají rozhodně něco do sebe a rozhodně stojí za to je navštívit. Koneckonců, každý se čas od času rád nevinně bojí.

BELCHITE – ŠPANĚLSKO

Kousek od španělské Zaragozy, uprostřed vyprahlých pustin Aragonie, se nachází starobylé opuštěné městečko Belchite. V roce 1937 zde během války došlo ke krutému zmasakrování všech obyvatel a od té doby bylo místo ponecháno napospas svému vlastnímu osudu, ať už měl být jakýkoli. Ačkoli zde najdete víceméně všechny budovy už napůl zřícené a podle pověstí je země pod městem stále ještě nasáklá krví nebohých obětí, na pozadí nekonečných španělských dálav mají ruiny své zvláštní mystické kouzlo. Stejný názor měl i slavný filmový režisér Guillermo de Torro, když sem v roce 2006 přijel se svým štábem natáčet záběry pro fantasy horor Faunův labyrint. Městečko – tedy jeho zbytek – je volně přístupné, ani tak se ale nemusíte bát, že byste se museli prodírat davem.

CRACO – ITÁLIE

Další z rodiny famózních a kamerami velmi oblíbených opuštěných měst je skalní městečko Craco na jihu Itálie. Pokud ale čekáte na dojemný a dechberocí příběh o lásce a válce, krveprolití a utrpení původních obyvatel, nedočkáte se. Dechberoucí je bezesporu výhled ze skal na všechny světové strany, nicméně liduprázdné je tohle místo z velmi prozaického důvodu – příliš časté a nebezpečné sesuvy půdy. Inu, když čas od času někomu ze sousedů odsviští dům i s kurníkem, nejspíš si bydlení na skále rychle rozmyslíte. Hroutící se země pod nohama ovšem neodrazila filmaře takových snímků, jakými jsou Quantum of Solace nebo Umučení Krista. Ano, pojďme si říct, že na rozpadajících se skaliskách dokážou vydržet jen takové kapacity jako Ježíš a James Bond. Pokud tedy neumíte zachránit lidstvo, nebo alespoň britskou královnu, foťte si ruiny raději z bezpečí pevné země opodál. Fotky budete mít tak jako tak nádherné.

AGDAM – ÁZERBAJDŽÁN

O něco dobrodružnější a současnější město duchů najdete na území Karabach v Ázerbajdžánu. Ve válkou zdevastovaném Agdamu stojí jako jediná mezi všemi troskami už jen stará mešita. Je z ní ale překrásný výhled do okolí, takže si snadno uděláte představu, jak bývalo toto dnes pusté a prázdné místo veliké. Říká se, že vyspělostí a velikostí hravě konkurovalo dnešnímu hlavnímu městu Karabachu Stepanakertu. Je fakt, že díky všudypřítomným arménským vojákům a stopám po kulkách na zdech zřícenin si můžete připadat jako uprostřed válečné zóny, jediné reálné nebezpečí, které vám ovšem hrozí je, že šlápnete do kravské nadílky, které je mezi ruinami požehnaně. Tak žádný strach, tady nestraší.

PYRAMIDEN – NORSKO

Město duchů jako ze žurnálu, to je norský Pyramiden na Špicberkách. Když ho kdysi Švédové zakládali a pojmenovali podle tvaru opodál stojící hory, asi je nenapadlo, že o necelých sto let později tady bude pusto a prázdno. Sice zde od roku 1927 Sověti těžili uhlí, časem ale přišli na to, že je to značně nevýhodné a ukončili jak těžbu, tak v podstatě i celý život ve městě. Lidé odešli za prací a za lepším životem a od roku 1998 jsou jedinými obyvateli personál místního hotelu, který zde existuje, aby se postaral o těch pár zvědavých turistů, kteří sem rok co rok zavítají. Říkám vám, pokud chcete psát scénář k hororu o zmutovaných hornících a politických pletichách na pozadí depresivní norské přírody, zapomeňte na nevadskou poušť a jeďte do Pyramidenu.

BALESTRINO – ITÁLIE

Značně oblíbené a fotogenické je malebné, leč opuštěné, městečko Balestrino na severu Itálie. Tedy, opuštěné jen do určité míry. Kvůli častým zemětřesením a nestálým skalám se lidé vystěhovali z domků na kopcích a založili stejnojmennou vesnici hned pod skalou – jak moudré, viďte. Ve skalním městečku ale už roky nikdo nebydlí a tak můžete obdivovat chátrající kostel, faru, domky, sloupy i sochy. Zapojíte-li trochu fantazie, jistě si hravě představíte staré benediktiny, opečovávající pokroucené olivovníky, což je pravděpodobně výjev, který byste zde mohli vidět už v 11. století. Navíc oblast schovaná v předhůří Alp vám s lidmi i bez lidí bude připadat jako ráj na zemi. Už víte, proč je toto místo tak oblíbené?