Home / Cestování / Kdo se bojí, nesmí do lesa… natož do města duchů. 2 díl

Kdo se bojí, nesmí do lesa… natož do města duchů. 2 díl

Dnes si představíme dalších pět „měst duchů“.

ORADOUR–SUR–GLANE – FRANCIE

Přijedete-li do vesnice Oradour-sur-Glane ve francouzském regionu Limousin, nedivte se, když najedete rušný život v plném proudu. Současná vesnice by klidně mohla mít řadové číslo dvě. Ta původní byla ovšem během jediného červnového večera v roce 1944 vyvražděna do posledního obyvatele. Zatímco muži byli postříleni ve stodolách, ženy a děti byly upáleny v místním kostele, kde je Němci uvěznili. Jako zázrakem toto šílené řádění přežila jen jedna stařenka a pět mužů, kterým se podařilo ukrýt a později uprchnout. Masakr v Oradour-sur-Glane vstoupil do dějin a přestože vznikla nedaleko nová vesnička se stejným názvem, tu původní na důkaz úcty a respektu nikdo nepřemístil, ani nezboural. A tak tam stále stojí, neobydlená, liduprázdná, tichý smutný svědek šílených zvěrstev druhé světové války.

IMBER – VELKÁ BRITÁNIE

Ne úplně doslova a do písmene opuštěná, nicméně bez původního civilního obyvatelstva, taková je vesnice Imber v anglickém hrabství Wiltshire. V roce 1943 se americká vojska rozhodla, že se jim Imber náramně hodí jako perfektní místo pro výcvikové středisko, a tak jednoduše oznámila místním, že mají 47 dní k vystěhování a šmytec. Jak snadné. Nebozí lidé se chtě nechtě vystěhovali a jak už to tak bývá, nikdy se zpátky do svých domovů nevrátili. Vesnici i v současnosti využívá britská armáda a čas od času ji otevře k prohlídce veřejnosti. No, to bych tak chtěla, jezdit se dívat na svůj rodný dům jednou ročně jako do skanzenu. Ačkoli armáda místo využívá, většina civilních domků chátrá a tak valná většina míst ve vesnici vypadá skutečně jako město duchů.

PRIPJAŤ – UKRAJINA

Nesmrtelná klasika mezi zapomenutými a opuštěnými městy, předloha ke stovkám hodin filmového i knižního materiálu, inspirace k počítačovým hrám, strašidelným příběhům i nikdy nekončícím konspiračním teoriím. To je Pripjať. Že vám ten název nic neříká? Pak jistě znáte Černobyl. Po výbuchu jaderné elektrárny nastala v Pripjati naprostá pohroma. Lidé buď zemřeli, nebo odešli, a v téměř 50 tisícovém městě zůstalo vše na svém místě. Doslova. Školní pomůcky v lavicích, hračky v postýlkách dětské nemocnice, ruské kolo v parku, zkrátka se zde zastavil čas a nikdo s tím nikdy nic nedělal. Vzhledem k počtu lovců záhad a senzací, i obyčejných zvědavých turistů, sem dnes cestovní kanceláře pořádají normální zájezdy. Ale nebojte se, v hotelu vás tady určit chtít ubytovat nebudou.

SPINALONGA – ŘECKO

Od přemíry radiace k jiným nepěkným nemocem. Taková lepra kdysi nebyla žádná legrace, obzvlášť když lidé nevěděli co s ní a kam s nemocnými. Inu, kam jinam než na ostrov. Své o tom ví staří Řekové, kteří ve strachu před nákazou postavili tzv. leprosárium na malém ostrůvku Spinalonga kousíček od slavné Kréty. Nemocných tam byly mraky, mrtvá těla se házela do jámy a o lékařské péči nebo alespoň o čisté pitné vodě nemohla být ani řeč. Takto to zde vypadalo jen do roku 1957, kdy byl ostrov pro nemocné z celého Řecka skutečně příliš malý. Jakkoli odporně to zní, nechali zde pacienty dožít a poté ústav zavřeli. Od té doby se tady nedělo nic, jen čas. Dnes sem jezdí houfy turistů na výlet z Kréty a nikde není žádná zmínka o tom, že by tady kdokoli cokoli chytil, snad až na místní rybáře. Takže žádné strachy a jestli budete na Krétě, zajeďte se sem mrknout, staré řecké rozpadliny na krásném ostrůvku vždycky stojí za to.

HERCULANEUM – ITÁLIE

Tak trochu třešinkou na dortu měst duchů jsou ta města, ve kterých ti duchové skutečně jsou. Víte, ty, kde se čas skutečně zastavil z vteřiny na vteřinu a zůstalo tam všechno, včetně lidí. Že taková místa nejsou? A Pompeje znáte? Tak to jste jistě slyšeli i o vedlejším Herculaneu. Skoro dva tisíce let staré, lávou bezchybně zakonzervované, město pod sopkou Vesuv, nabízí návštěvníkům nepřeberné množství zajímavostí. Starověká architektura, pozůstatky řemesel, promyšlená technika, obrazy, a v neposlední řadě lidé. Tedy, abych byla přesná, mumie. Ale skutečné, žádné repliky. Zní vám to přitažené za vlasy? Ale není. Kdo ví, třeba za dalších tisíc let budou budoucí generace takto okukovat mumie obyvatel současné Neapole.