Home / Zdraví / Kdy se vás lékař bude ptát na práci a rodinu?

Kdy se vás lékař bude ptát na práci a rodinu?

Bušení srdce, pocit, že se nemůžete nadechnout, neurčitý pocit vnitřního neklidu, špatný spánek, bolesti žaludku nebo hlavy, to vše může mít jednoho společného jmenovatele: psychosomatiku. Zjednodušeně řečeno jde o stav, kdy vaše psychika začne volat o pomoc tělesnými projevy. Když zajdete za svým praktickým lékařem, zjistíte, že výsledky testů jsou v normě, a vlastně vám nic není. Ale vy se cítíte špatně, víte, že vás něco bolí a nevíte, jak se potíží zbavit.  Když jste zvyklí říkat si o svá práva, doberete se toho, že vám praktik předepíše léky na uklidnění nebo vás pošle na další vyšetření ke specialistovi. Možná to na chvíli zabere. Ale pak jsou potíže zpět. Co dál? Běžte na psychosomatickou konzultaci.

 

Předně: lékař, který povede psychosomatickou konzultaci, má mnohem větší zkušenost s tělesnými projevy psychicky podmíněných chorob a bude se intenzivněji zajímat o vaši individualitu spíš než izolovaně o konkrétní tělesné projevy. Čekejte otázky týkající se rodiny, práce, spokojenosti se životem, nebo třeba péče o někoho blízkého. I západní medicína uznává, že psychologické a sociokulturní prostředí ovlivňuje, jak se naše tělo projevuje. „Kdo očekává, že odejde pouze s předpisem na léky, a nebude se muset zamyslet nad tím, jak žije, toho zklamu. Psychosomatika vyžaduje účast člověka na procesu uzdravení,“ vysvětluje MUDr. PhDr. Petr Luzum, vedoucí lékař oddělení preventivního lékařství na luxusní klinice estetické medicíny Brandeis Clinic v Praze.

 

Když půjdete s tím, že vás bolí hlava k praktickému lékaři, vyšetří vás, možná odešle ke specialistovi, a když budou výsledky v normě, pošle vás domů. Jestli přijdete znovu s tím, že bolesti pořád trvají, očekávejte přinejmenším zdvihnuté obočí, v lepším případě předpis na léky na uklidnění. „Každý se snažíme pomoci klientům v rámci svých vědomostí a zkušeností, které jsme za léta praxe nasbírali. Psychosomatickou konzultaci nabízím jako alternativu k návštěvě praktického lékaře v případě, kdy se klient domnívá, že na něj jeho lékař nebude mít dostatek času nebo, neporozumí dobře jeho potížím,“ vysvětluje doktor Luzum. Na Brandeis Clinic je možnost individuální konzultace během dne a případně i ve večerních hodinách, pokud to klientovi bude více vyhovovat. Navíc na místě je možné provést krevní odběry a další vyšetření. Moderně zařízená ordinace s originály uměleckých děl je vybavena špičkovými přístroji. K dispozici je EKG, ultrazvukové vyšetření břicha, srdce a cév, štítné žlázy, zátěžová ergometrie, spirometrie, holterovská monitoraci tlaku a další. Na taková vyšetření se jinde čeká i tři týdny, takže na Brandeis Clinic dokáží ušetřit čas. A to je v případě, že klient vnímá obtíže jako intenzivní a brání mu v normálním životě, velmi oceňováno.

 

Kdy je tedy vhodné jít na psychosomatickou konzultaci? Když máte potíže typu bušení srdce, bolesti na hrudi, dechové potíže, bolesti hlavy, zvýšená únava, poruchy spánku, žaludeční a břišní potíže, pocity neklidu, vnitřního napětí a sevření, depresivní potíže. „Obecně řečeno mohou se na mne jako na internistu obrátit s jakýmkoliv problémem, ať už psychickým nebo tělesným, se kterým si nevědí rady, o kterém by chtěli individuálně diskutovat a zjistit jeho příčinu,“ vysvětluje lékař, kterého je možné také předem telefonicky na Brandeis Clinic kontaktovat, nastínit problém a následně si domluvit datum konzultace.

 

Léčba psychosomatických potíží je stejně individuální, jako jsou její příčiny. Někdy je vhodné předepsat dočasně léky, protože klienti potřebují pokud možno co nejdříve lépe fungovat doma i v práci a léky zlepšení zdravotního stavu urychlí. „Současně vedu klienta k uvědomění si vyvolávající příčiny problému a snažím se ho motivovat k tomu, aby ji řešil,“ doplňuje doktor Luzum. Prevencí je zdravý životní styl, schopnost relaxovat, skutečně vypnout, snažit se problémy řešit ve chvíli, kdy si je uvědomíte a ne, když naberou obří rozměry a nevíte, co s nimi. Důležité je také vědět, že se máte kam obrátit, když budete mít pocit, že situaci nezvládáte.

 

Zajímá vás podrobněji téma psychosomatiky? Navštivte stránky Univerzity krásy, kde najdete další informace nejen z této oblasti.