Home / Ve vztahu / Co když chcete dítě a muž ne?

Co když chcete dítě a muž ne?

Vaše biologické hodiny už tlučou jako zběsilé, zatímco partner se cítí na dítě ještě příliš mladý, nezkušený či tak něco. Celkem běžná situace, ale jak z ní ve vašem případě ven? Ze všeho nejdříve byste měla zvážit, zda člověk po vašem boku je skutečně ten, s nímž chcete mít rodinu. A potom si uvědomit, že podrazem byste situaci řešit neměla.

„Přiznávám, když mi bylo něco necelých třicet, toužila jsem po dítěti tak strašně moc, že jsem dokonce uvažovala o tom, že vysadím hormonální antikoncepci, otěhotním a budu se tvářit, že nevím, jak se to stalo,“ vzpomíná Markéta na dobu před několika lety.

Naštěstí se tehdy svěřila kamarádce, která jí podobný návrh důrazně vymluvila a doporučila jí, ať se prostě s partnerem dohodne. Ať si ujasní, proč vlastně on ještě nechce dítě, po kterém ona už tolik touží. „Moc se mi do dalších debat na tohle téma nechtělo, protože kdykoli jsem to nakousla, přítel jen říkal, že jsme si zdaleka neužili všeho, co připadá v úvahu a že jakmile se narodí děti, bude se vším konec. Podle něj jsme měli ještě tři, ale možná taky pět let čas,“ líčí Markéta s tím, že tak dlouho rozhodně čekat nechtěla. Měla pravdu, další debata dopadla stejně, jen navíc vyvrcholila hádkou.

Á propos, proč vlastně tolik chcete dítě?

Markétě hodně pomohlo, když si uvědomila, proč tolik usiluje o to, aby otěhotněla. Chvíli to trvalo, ale když začalo mezi ní a přítelem následující rok přibývat nedorozumění, uvědomila si, že jejich vztah už nějaký čas stagnuje. A že se snažila mizející lásku něčím zachránit, přinést do vztahu nějakou změnu, udělat něco, co ho posune dál. Tedy porodit dítě.

Jejich vztah byl přechozený, což je termín běžně používaný i psychology a vztahovými odborníky. V takovém případě skutečně někdy pomůže krok dál, jako je sňatek nebo právě zplození potomka. Markéta sama ale zpětně uznává, že jejich vztah by to nezachránilo, protože rozpory a rozdíly mezi ní a tehdejším partnerem byly čím dál větší. Nakonec se rozešli.

Žádný nátlak, muži potřebují čas

Pohnutky pro to, proč někdo silně touží po dítěti, jsou různé – krom věku, což je snad nejčastější, je to také vliv okolí. Nemusí jít ani dotěrné a v podstatě neslušné otázky typu „a co ty, kdy založíš rodinu“, stačí, že kolem vás vypukne lokální populační boom. To, že ženy touží po dítěti, je navíc přirozené, ačkoli některé to tak samozřejmě nemají a děti skutečně nechtějí.

Někdy se stane, že s nápadem na to, že by s partnerkou mohli založit rodinu, přijde muž. Ale ani když se tak nestane – což bývá častější – není nic ztraceno. „Jen asi nesmíte čekat, že jakmile tenhle nápad vyslovíte, muž začne okamžitě souhlasně výskat nadšením,“ míní Brňanka Zuzana, jejíž partner na nápad počít dítěte bez většího nátlaku přistoupil během ani ne měsíce. Dokonce začal v tomto směru aktivnější než ona. Právě čas je to, co muži potřebují nejvíce, pokud mají podobný nápad zpracovat a v podstatě přijmout za svůj.

Proto platí, že jakmile s podobným nápadem přijdete a nedočkáte se hned souhlasu, neptejte se hned druhý den, co tedy. Počkejte týden, klidně i dva – dost možná přijde s pokračováním debaty sám.