Home / Zdraví / Které vitamíny a minerály podporují zdravé zuby?

Které vitamíny a minerály podporují zdravé zuby?

Možná Vás překvapí, že účinná péče o zuby je ve skutečnosti jednoduchá a můžete ji mít pevně v rukou. Dobře, že existuje moderní stomatologie, ale rozhodně nemá být všespasitelná.

Základem je vitamín C, vápník a fosfor

Přírodní terapeuti se v zubní péči přiklánějí k dostatečné konzumaci vitamínu C, vápníku a fosforu. Tyto prvky, ale jen společně přijímané, zvyšují sílu a odolnost zubů. V praxi je tělu dodáte například v citronech, méně tučných sýrech, mase, vejcích či ořeších.

Citron je neocenitelný proti krvácení dásní a zánětům, které se bohužel často řeší zbytečným stomatologickým ošetřením. Stačí 2× denně vypít citronovou šťávu, nebo ještě lépe sníst celý citron, a výsledky se dostaví rychle.

Zajímavost: Jediný snězený citron dokáže usmrtit 300 milionů bakterií v ústní dutině.

Pokud už problémy se zuby pokročily – což může být důsledek celkového nedostatku vitamínu C – doporučují farmaceuti nárazově 4× denně 1 gram kyseliny askorbové (vitamínu C). Pak už je možné využívat darů přírody. Mnoho „céčka“ mají citrusové plody, šípky, černý rybíz, červená paprika, růžičková kapusta, kiwi, brokolice nebo zelí. Doporučenou denní dávku 80 mg vitamínu C lze při silné únavě nebo právě potížích se zuby i několikanásobně překročit. Dlouhodobě to však nemá smysl, protože přebytky vitamínu C se z těla průběžně vylučují.

Jaké jídlo zubům škodí?

Je na rodičích, aby u dětí vypěstovali stravovací návyky, které podporují zdravý vývoj všech částí zubů. Kdo chce mít krásné zuby a vyhnout se zásahům zubních lékařů, musí si odříci jednoduché cukry – tedy především cukr, veškeré sladkosti včetně sladkých nápojů, ale také pšeničné těstoviny nebo loupanou rýži.

Stav zubů záleží také na trávení. Je-li v jídelníčku dostatek ovoce, zeleniny a rozmanitých salátů, může se k sýru nebo šunce přidat kousek bílého chleba. Je to lepší než nadbytek celozrnného chleba, který nadýmá střevo a v ústech přispívá k šíření bakterií – příčině zubního kazu. Není-li v ústech cukr, bakterie se rozštěpí díky imunitním látkám přítomným ve slinách. Náročnější trávení znamená vyšší spotřebu živin, které pak nutně scházejí jiným částem těla, často právě zubům a dásním.