Home / Cestování / Levá pravá, seno sláma, aneb Namířit a pal!

Levá pravá, seno sláma, aneb Namířit a pal!

Hodina dějepisu na gymnáziu, zkoušení u tabule. Bitva u Moháče – 1526, vylodění v Normandii – 1944, bitva u Waterloo – 1815. Jak rádi byste tehdy byli věděli, že jednou budete místo monotónního memorování tuny letopočtů poznávat všechna ta slavná bojiště na vlastní oči.

Vrátit se do minulosti a říct to svému mladšímu já sice už nemůžete, ale vracet se do minulosti a nasávat historickou atmosféru na proslulých bitevních polích můžete přece kdykoli. Takže to vřele doporučuji a přidávám několik tipů, kam za pořádnou řežbou, krveprolitím i sympatickými fotografickými scenériemi.

NAPOLEON, NAPOLEON, BELGIE A NAPOLEON

Bez dlouhého přemýšlení si nejspíš každý jako na první vzpomene na bitvu u Waterloo, Napoleona a na fakt, že Waterloo leží nejspíš někde v Belgii. Při stoupání po 226 schodech na památeční mohylu si budete zákonitě říkat, že i když je Waterloo symbolem prohry a drtivé porážky, všechno zlé je k něčemu dobré. Napoleon sice musel, chudák, dožít na sv. Heleně (jak špatné je dožít na krásném ostrově?), ale vy máte aspoň důvod opustit na chvíli rodnou hroudu a pokochat se krásami belgické krajiny. A když se vám zasteskne po městě, odskočte si do Bruselu, máte to z Waterloo totiž jen kousíček.

HASTINGS, ANEB KDE SKONAL HAROLD II.

Na jihu Anglie, v malebném rybářském městečku Hastings, jsou bitvami tak trochu posedlí. Tedy vlastně jen jednou bitvou, tou, ve které Normané ovládli Anglii a zabili anglosaského krále Anglie Harolda II. Godwinsona. Domorodí obyvatelé po bitvě nelenili, na místě postavili opatství Battle Abbey a kolem něj za čas vyrostla vesnička s příznačným názvem Battle. Nejenže se tady – ostatně jako na každém slavném bojišti – pořádá každoroční rekonstrukce bitvy, ale dokonce vás i postaví přesně na místo, kde byl Harold II. zasažen šípem do oka a tudíž i zabit. Co víc si od ideální dovolené přát, ne?

GRUNWALD – TAM KDE BOJOVAL ŽIŽKA

Samotná bitva u Grunwaldu nejspíš obyčejnému smrtelníkovi nic moc neřekne. Zasvěcení ale vědí, že je to přesně ta bitva, ve které zcela prokazatelně bojoval i Jan Žižka z Trocnova. Kolik měl v té době zdravých očí, to sice nevím, i když se povídá, že tady snad o jedno oko přišel. Zato ale vím, že zde byli roku 1410 brutálně rozmetáni němečtí křižáci polsko-litevskou unií. A taky vím, že je to odtud kousek na Mazurskou jezerní plošinu, takže zatímco bude nadšený tatínek obdivovat historické bitevní pole v Grunwaldu, maminka i děti mohou dovádět u vody. Idylka jako malovaná.

BITVA U MOHÁČE A ŠUP DO TERMÁLŮ

Letopočet slavné bitvy u Moháče nejspíš díky své paní dějepisářce nezapomenu už nikdy. Když ale přestanete lpět na roce 1526 a přenesete se směle do současného Moháče, najdete milé a srdnaté maďarské městečko, jako stvořené pro zajímavý výlet. A hned potom, co se přestanete smát faktu, že leží kousek od Debrecína a Segedína, můžete se vypravit například na místní vyhlášený karneval. Hlavně ale v žádném případě nechoďte hledat tu bažinu, ve které se utopil Ludvík Jagellonský při svém útěku z bitvy. S bahnem až po bradu je to bezva dovolená jen v případě, že ležíte zamotaní do horkého bahenního zábalu. I když, to v lázeňstvím proslulém Maďarsku nejspíš nebude vůbec žádný problém.

YPRY – SMUTNÁ PREMIÉRA YPERITU

Všechna bojiště jsou smutnou připomínkou zmařených lidských životů, a pokud to pro nějaké bojiště platí dvojnásob, jsou to dozajista belgické Ypry. Dříve překrásné historické město plné úchvatné architektury a kulturního bohatství se během první světové války proměnilo v krvavé dějiště těch největších válečných hrůz. Navzdory tisícům padlých vojáků na obou stranách a prvnímu užití chemického bojového plynu Yperitu se však Němcům nikdy nepodařilo tzv. Yperský oblouk dobýt. Tragickou minulost zde dnes připomíná Meninská brána se stovkami tisíců jmen padlých vojáků i trubač, každý den vzdávající hold všem vojákům, kteří nemají hroby. Dodnes si tady můžete také prohlédnout původní zákopy, jako důkaz ubohých podmínek, ve kterých byli vojáci nuceni přežívat i umírat.

NORMANDIE – BITVA VŠECH BITEV

Nebyla ani největší, ani v ní nepadlo nejvíc vojáků. Jen nás tak trochu osvobodila. Vylodění v Normandii zasáhlo do válečného dění tak silně, že ho znají podle názvu i malé děti. A jakmile se k území Normandie jen letmo přiblížíte, budete vědět, že jste tady správně. Muzea, památníky, a hlavně ohromná spousta hřbitovů, jakoby náhodně rozesetých po okolní krajině. To všechno vám připomene, že jste na mnohem významnější půdě, než jen na hezkém pobřeží severozápadní Francie. Až se dostatečně nabažíte všemi informacemi o slavné operaci Overlord, udělejte si výlet do nedalekého Caenu. Navštivte Caenský hrad, kupte si caenský pepř a před ošklivým britským počasím se schovejte v jedné z vyhlášených kavárniček. Ona taková bitva dá totiž jednomu fakt zabrat!