Home / Cestování / Nahoru na horu… na kole

Nahoru na horu… na kole

Cyklostezkami rodinnými, snadnými a příjemně výletními jsme se už zaobírali, takže je nejvyšší čas potěšit i srdce věrných bikerů drsňáků.

Prudká stoupání, báječně osvobozující sešupy, rychlá horská kola, propracované stezky v nádherném prostředí lesů a nejkrásnějších míst evropských pohoří. Co víc by si mohli zarytí milovníci adrenalinu na kolech přát? Tak se na pár evropských perliček podíváme.

RYCHLEBSKÉ STEZKY – ČESKÁ REPUBLIKA

Zamilovaným místem českých bikerů a ideálním místem, kde se pro mnohdy nebezpečné, ale úžasně dobrodružné sjíždění krkolomných kopců a překážek nadchnout, jsou bezesporu Rychlebské stezky v Jeseníkách. Výukové programy, víkendové kempy, zahraniční instruktoři-profesionálové, komfortní kemp a zázemí pro návštěvníky a samozřejmě bezchybné stezky všech úrovní, od malé školičky pro začátečníky, až po pořádný odvaz pro opravdové kaskadéry. Díky žulovým kamenům, vkládaným na stezky jsou navíc tyto sjízdné i za deště, tudíž zde velmi důsledně myslí i na bezpečí návštěvníků, což je jen jedním z mnoha nesporných kladů zdejšího areálu.

GRÜNES DACH RADWEG – NĚMECKO

Máte-li rádi Šumavu, krásné lesy a především pořádné kopce a hory, které můžete sjíždět – a zdolávat – pak si tuto česko-bavorskou stezku s lehce poetickým jménem Zelená střecha. Na trase budete muset zdolat několik větších vrcholů, například 1030 metrů vysoké sedlo Brennes pod Velkým Javorem nebo do 1042 metrů se zdvihající masiv Čerchova na německé straně. Cestou minete nespočet malebných koutů a zastávek, které si určitě dopřejte, jednak kvůli odpočinku a samozřejmě kvůli krásným fotkám a úchvatným výhledům, o které se na takovém výletě zkrátka nemůžete ochudit. Za zmínku bezesporu stojí třeba Malé javorské jezero nebo přehrada Perlsee. Velká část cesty se ztrácí na lesních stezkách, ale pokud nebudete mít na adrenalin náladu, dá se trasa nadjet po asfaltu. Znáte to, je to sice dál, ale zato horší cesta…

SVATÝ MOŘIC A DAVOS – ŠVÝCARSKO

I když je horská cykloturistika v poslední době čím dál víc populární, stále se ještě setkáváme s výbornými horskými stezkami, které jsou však přístupné pouze pro pěší. Určitě jste si už stokrát říkali, jaké by to bylo, sjíždět na horském kole právě po téhle lesní cestičce plné záludných balvanů a kořenů, přímo ideální pro nějaký ten skok či trik. Pokud ano, zamiřte do Švýcarských Alp, konkrétně do Svatého Mořice a Davosu, kde si můžete vybrat z cest šotolinových, hladkých i kameninových, obtížnějších i nepříliš těžkých pro malé začínající bikery. A protože jsou to hory veliké, nestyďte se občas využít i lanovku a pokochejte se monumentálními výhledy na jedno z nejkrásnějších pohoří světa pěkně z vršku. A pak si pořádně užijte sjezd!

GRENZLANDWEG – RAKOUSKO

Tato pohraniční trasa vás zavede za krásami na pomezí Jižních Čech a Horních Rakous, pokud ale předpokládáte pohodovou projížďku skrze pole a louky, možná byste si měli spíše vzpomenout na vyprávění o královstvích za sedmero horami. Možná nejde tak moc o adrenalin, ale dáte si do těla takovým stylem, že na nějaké zvyšovaní tlaku úplně zapomenete. Vašim denním chlebem se stanou více než 200 metrová převýšení a roviny budou stále v nedohlednu. Proč byste tam tedy měli jezdit? No protože je tam krásně, stezka je výborně udržovaná, malé rakouské vesničky a políčka jsou až dojemně kouzelná a dojet sem za tou krásnou autem prostě není ono a nějakou odměnu za tu námahu přece dostat musíte.

MONTAFON – RAKOUSKO

A Rakousko ještě jednou, tentokrát s větším množstvím adrenalinu. Rakouskému Montafonu v oblasti Vorarlberska se mezi zasvěcenými říká ráj bikerů. Vybrat si můžete z 860 km speciálních horských cyklotras a není žádným překvapením, že se tady snoubí stezky lehoučké a mírné se stezkami, kde skoro vypustíte duši. Na druhou stranu najdete v údolí Montafonu Aktivpark, kam můžete pro změnu vypustit své děti a aktivně zrelaxovat tělo i tu vypuštěnou duši, jedná se totiž o největší sportovně-relaxační park ve Vorarlbersku. A ještě jedno velmi významné plus tady pro vás mají. Chcete-li požitek z jízdy okořenit trochou solidní nejistoty z tajemna, projeďte si některou z tras uprostřed noci. Že je to o život? Ale kdepak. Všechny trasy jsou vzorně osvětlené i přes noc, nabízí se vám tak úplně nový rozměr cyklistických zkušeností.

LANZAROTE – ŠPANĚLSKO

Z přespříliš zelených a svěžích hor do sopečné černohnědé krajiny na ostrově v divokém Atlantiku, tedy na kanárský ostrov Lanzarote. Výhodou je, že sem můžete vyrazit prakticky kdykoli, klidně i v zimě, kdy chytnete maximálně tak silnější vítr, teploty jsou ale velice příznivé po celý rok. Na první pohled bezútěšně tvářící se krajina je ideálním výletním místem pro ty, kterým už se evropské cyklostezky tak nějak zajídají. Kola tady půjčují v každém turistickém středisku, takže pokud se nechcete tahat s tím svým, nebude to žádný problém. Ať už se vydáte ke starým kanárským pevnostem, či budete brázdit lávová pole a následně pištět nadšením při dechberoucích výhledech na nekonečný oceán z lávových útesů, ve všech případech si především báječně zajezdíte na kole.