Home / Finance / Nepodceňujte motivační dopis

Nepodceňujte motivační dopis

Motivační dopis personalistovi nebo jinému zástupci firmy je nezbytný doplněk životopisu při podávání žádosti o práci nebo stáž. Zajímavý motivační dopis je most k osobnímu pohovoru, proto se mu má věnovat náležitá pozornost.

V motivačním dopise personalistu informujete, o jakou profesi se ucházíte, vysvětlujete svou motivaci a stručně popisujete předpoklady k výkonu práce.

Náležitosti a obsah motivačního dopisu

Dobrý motivační dopis je stručný, výstižný a samozřejmě bez gramatických chyb. Píše se na počítači, obsahuje adresu žadatele i zaměstnavatele, oslovení, pozdrav a vlastnoruční podpis.

Motivační dopis lze poslat také e-mailem spolu s přiloženým životopisem. Neměl by přesahovat dva odstavce. Do předmětu zprávy se píše např. „Žádost o místo pracovníka telefonního prodeje“, v adresách se neuvádí PSČ, ale nechybí oslovení, pozdrav (stačí „Dobrý den“, „S pozdravem“) a podpis.

V motivačním dopisu uvádějte pouze pravdivé informace, odkazujte na přiložený životopis a neupozorňujte na své slabší stránky. Odkažte na zdroj nabídky, napište, o jakou pozici se ucházíte a proč by měla firma přijmout právě vás. Vyzdvihněte své klady (komunikativnost, kreativitu, flexibilitu, organizační schopnosti) a nejdůležitější zkušenosti. Vyjádřete také přání zúčastnit se osobního pohovoru. Nejdůležitější je zdůvodnění, co vás láká na nové pozici.

Fráze vhodné na úvod a závěr motivačního dopisu

  • Dobrý den, zaujala mě vaše nabídka práce… na serveru…
  • Reaguji na inzerovanou pozici… (Ucházím se o inzerovanou pozici…)
  • Na základě vašich požadavků se považuji za vhodného kandidáta na nabízenou stáž.
  • Zajímám se o brigádu, kterou inzerujete na…
  • Pokud jsem vás zaujala, těším se na případné setkání.
  • Na pohovor se mohu dostavit kdykoliv. Neváhejte mě kontaktovat.
  • Ráda zodpovím vaše dotazy na osobní schůzce.

3 doporučení z praxe

V internetových diskuzích naleznete mnoho praktických rad k napsání motivačního dopisu, např.:

  1. „Motivační dopis by měl přesně pasovat na tvou osobu a na tu pozici, o kterou máš zájem. Takže celostránkové předem připravené texty bych nepoužíval. Prostě napiš, co chceš dělat a proč to chceš dělat.“
  2. „Motivační dopis musí být originální – nejen šablona a všeobecně používané fráze. To je velice málo. Je třeba dopřát si dost času, zjistit o firmě co nejvíce a zvážit, čím můžeš být právě ty pro ni přínosem.
  3. „Cílem motivačního dopisu je zaujmout a odlišit se od hromady ostatních uchazečů. Je to první kontakt s potenciálním zaměstnavatelem, proto musí být co nejlepší.“