Home / Cestování / Newyorský dirndl, Popelčin bramborák s jablky a lodě bez vody – to je Německo

Newyorský dirndl, Popelčin bramborák s jablky a lodě bez vody – to je Německo

Pryč jsou ty časy, kdy jezdily naše maminky pro luxusní kočárky a teplákovky na západ a kdy Německo znamenalo jen klobásky a prsaté servírky v kroji na Oktoberfestu.

Pryč jsou ty časy, kdy se jezdilo jen do pár větších měst a tím veškerý turismus pro Německo hasl. Kdybyste dnes chtěli procestovat všechna zajímavá místa v SRN, potřebovali byste na to zhruba tři měsíce. Čtyři, pokud hodláte čas od času jíst nebo spát. Letem světem, co vás tedy může na zemi morbidních pohádek, slavných kriminálek a skvělých aut zaujmout? Tak se na to podíváme.

MALÝ NEW YORK A STŘEDOEVROPSKÁ FLORENCIE

Jste-li mladí, krásní a perspektivní, vyrazte do Berlína. A jste-li staří, oškliví a perspektivu postrádáte, jeďte tam stejně. Pokud jste ochotni opustit zažité nepříliš lichotivé stereotypy, které se s Německem, leč v současnosti již dost neprávem, pojí, zapomeňte také na to, že by byl Berlín jen Braniborská brána, Berlínská zeď nebo Postupimské náměstí. Do Berlína musíte především pro tu nepopsatelně svěží, mladistvou, uvolněnou atmosféru. Street art, pohodoví mladí umělci, oproti jiným metropolím sympatické ceny a moderna kam se člověk podívá. Není divu, že se Berlínu ve světě přezdívá evropský New York. Za krásným městským výletem nemusíte cestovat až do Berlína, stačí popojet kousek za hranice a nechat se unášet jak řekou Labe, tak romantickými barokními stavbami vůkol. Právě díky překrásným pohádkovým scenériím mají Drážďany pověst druhé Florencie a není se čemu divit. Naopak, proč se trmácet do daleké Itálie, když máte takovou nádheru, co by kamenem dohodil. Za trochou klidu a nicnedělání se pak vydejte například do Bonnu, omrkněte při procházce rodný dům Ludwiga van Beethovena a potom vypněte v některých z oblíbených lázní. Hlavně klid a nohy v teple.

JEDEN OSTROV NEBO STO JEZER? IDEÁLNĚ OBOJE!

Neumíte si představit dovolenou bez lodí, vody, přístavů a koupání? Já taky ne. Naštěstí je v Německu z čeho vybírat. Dobrodruzi a mořští vlci se najdou spíše na severu, na ostrovech Düne nebo Helgoland. Biologové, fotografové, turisté, cestovatelští nadšenci, všichni budou spokojení. Nakonec, když mohl Helgoland inspirovat Nerudu, proč ne vás? Chyběl by vám na ostrovech cvrkot a rachot hromadné dopravy a všudypřítomných turistů? Zůstaňte hezky na pevnině a obdivujte koráby, jachty i výletní lodě v Hamburgu nebo v Kolíně nad Rýnem. Na jihu pak rozhodně nesmíte vynechat slavné Bodamské jezero. Nejenže se tam střetávají hranice tří zemí, ale alpská příroda a čerstvý vzduch rozněžní i toho největšího bručouna. No a je-li vám jedno jezero málo, navštivte celou jezerní plošinu, konkrétně tu Meklenburskou jezerní plošinu. Megalomani si přijdou na své a já s nimi souhlasím. Čím víc jezer, tím víc skvělých dovolenkových zážitků.

NĚMECKO PRO KAŽDÉHO… ÚPLNĚ PRO KAŽDÉHO

Nezáleží na tom, jak moc jste nadšení pro nevšední zážitky a zábavu, v Německu si to své vyžití zcela jistě bez problémů najdete. Milovníci pohádek – ano, myslím tu jedinou nesmrtelnou česko-německou pohádku, která v našich srdcích nikdy nezestárne – jsou vřele vítáni na Loveckém zámku Moritzburg. Navzdory tomu, že Mnichov nemá přístav, není vůbec žádný problém, přespat tady na lodi. Tedy, v lodi. V pokojích ve tvaru kajut. Úplně v pohodě, stačí využít nevšedních služeb hotelu Victory Hotel Therme Erding. Váleční nadšenci určitě dychtivě prozkoumají proslulé Orlí hnízdo a rodinky s neposednými ratolestmi v sobotu ráno naloží do auta plavky, rukávky a ručníky a pofrčí do neméně proslulého aquaparku Tropical Islands. Kdo by taky nechtěl strávit víkend v bývalé hale na vzducholodě?

JE TŘEBA MÍT DOBRÉ HISTORKY

Po návratu z každé dovolené je třeba mít o čem vyprávět. Ideálně o něčem prudce zábavném a nezvyklém. Rada na suvenýr z Německa? Kupte si Dirndl. Vy budete vědět, že jde o německý kroj z pivního festivalu, ale vaši přátelé budou horečně přemýšlet, jakou že to ošklivou nemoc jste si přivezli. A ať už dojedete kamkoli, nevynechejte gastronomickou zkušenost v podobě bramboráku se skořicí a jablečným pyré. Pravda, co se chuti týče, na piedestal bych ho nestavěla, ale jen si představte to veselí, až to budete po návratu vyprávět všem kamarádům. Ta sranda za to přece stojí!