Home / Finance / Nová éra second handů

Nová éra second handů

Před několika lety se zdálo, že obchodům s obnošeným oblečením odzvonilo. Pak ale second handy nabraly druhý dech. Z velké části se přesunuly na internet a z těch kamenných jsou dnes parádní butiky.

Na porevoluční přehrabování v koších přeplněných vytahanými a často i špinavými hadry můžete zapomenout. Současný second hand neboli „sekáč“ je hezký obchod s vypraným a vyžehleným značkovým zbožím, přehledně uspořádaným podle druhů, velikostí a barev. „Víc probírá, co prodává, takže už to není o hledání jehly v kupce sena jako dříve,“ uvádí bloggerka Monika Brýdová.

Právě dostupnost prestižních značek je to hlavní, co lidi láká do second handů. S dobrou značkou se totiž obvykle pojí také dobrá kvalita. Své o tom vědí maminky malých dětí, které potřebují levné a odolné oblečení.

Kromě nízkých cen oceňuje mnoho žen, ale i mužů na second handech originalitu nabídky. Nákup v „sekáči“ považují za mnohem zajímavější než v tuctovém řetězci. A hlavně pak nemusí chodit po ulici skoro jako v uniformě.

V second handech se nestydí nakupovat ani celebrity. Kdo je vybaven citem pro módu, snadno zkombinuje jednu dražší věc, třeba kabelku nebo šátek, s oblečením z druhé ruky.

Levně, ale stylově!

Časté je také spojení second handu a outletu, nabízejícího s velkými slevami zcela nové zboží světových značek, jen třeba z minulé kolekce nebo nadměrných zásob. Jiné provozovny se specializují na boty, vintage oblečení (historické) či kolekce slavných návrhářů. Také některé velkoobchodní sklady second hand zboží bývají ve vybrané dny zpřístupněny veřejnosti. U těch si pak můžete dopřát tu pravou „loveckou vášeň“ i nakupování v pytlích, pokud vás baví oblečení přetvářet a dávat mu tak úplně novou podobu.

Podpora sociálního podnikání

Second handy jsou zkrátka IN! Tuny použitých oděvů, které se denně nasbírají v USA a Evropě, by bez nich skončily na skládkách. Takto je charitativní organizace prodají zpracovatelům nebo samy vytřídí, přičemž zaměstnávají znevýhodněné občany. Získané finance pak využívají na pomoc potřebným. A kruh se uzavírá: když si v second handu pořídíte levně atraktivní a módní oděvy, chováte se ekologicky a ještě vám zůstanou peníze na studium, zábavu, sport či cestování.