Home / Finance / Phoenix Investor – 3 „nejhloupější“ důvody, proč investovat do podílových fondů

Phoenix Investor – 3 „nejhloupější“ důvody, proč investovat do podílových fondů

1. Chci rychle zbohatnout

Každá investice s sebou nese určité riziko. Platí přitom, že čím vyšší je potenciální výnos, tím vyšší jsou rizika kolísání hodnoty investic. U spořicího účtu máte víceméně „jistotu“ zhodnocení a hodnota Vašich investic nemůže v nominální hodnotě klesnout. Na druhou stranu, na spořicím účtu nezbohatnete, dokonce své peníze reálně nezhodnotíte, protože úrokové sazby spořicích účtů se nachází zpravidla pod či těsně nad hranicí inflace.

Čím kratší čas máte na zhodnocení úspor, tím vyšší je riziko poklesu jejich hodnoty. Do akciových podílových fondů či dluhopisových podílových fondů tedy neinvestujte peníze, které budete potřebovat dříve než za 3 roky. U akciových podílových fondů činí doporučený investiční horizont 10–15 let v závislosti na investiční strategii.

2. Chci si se svými penězi „hrát“

Podílové fondy nemají ambici fungovat jako nástroj pro každodenní obchodování a časování trhu, ať už s ohledem na výši poplatků či dobu nutnou k realizaci odprodeje a nákupu podílových listů.

Jako „hračka“ Vám lépe poslouží akcie či investiční certifikáty, ne však podílové fondy.

 

3. Všichni v mém okolí již investují

V okamžiku, kdy Vám o výhodných investicích vypráví sousedé a kolegové v práci, ceny na finančních trzích už jsou pravděpodobně vysoké a existuje vysoké riziko korekce. Tuto skutečnost dokládají 2 historky vztahující se k období před pádem burz.

Tím prvním je doba krátce před krachem burzy v roce 1929 a následnou Velkou Depresí. Joe Kennedy, úspěšný investor a podnikatel té doby, prodal veškeré své akcie poté, co mu o výhodnosti investic na kapitálových trzích začal vyprávět čistič bot na ulici.

Ta druhá se vztahuje k období před splasknutím bubliny akcií internetových společností, kdy mezi země nejvíce zasažené poklesem cen těchto akcií patřilo i Německo. Traduje se, že rostoucí ceny akcií a výhodnost investic do nich byla těsně před pádem tématem mnohých diskuzí během kostelních mší.

Podobně to nyní může být s Bitcoinem či nemovitostmi…

 

Připraveno ve spolupráci s Phoenix Investor