Home / Cestování / Pouště v Česku? Ano, jen bez velbloudů…

Pouště v Česku? Ano, jen bez velbloudů…

Je mi jasné, že při slově poušť si každý tak nějak chtě nechtě vybaví několikametrové písečné duny, zlatavé moře kam až oko dohlédne a zafačované beduíny, putující na velbloudech k nejbližší oáze. Takové pouště v Česku sice nemáme, ani velbloudy, ani beduíny, a místo oáz máme hospůdky a vinárny, nicméně i tak stojí výlet do českých pouštních oblastí za to. Nevěříte? Přesvědčte se sami.

PÍSEČNÝ PŘESYP U VLKOVA – CHKO TŘEBOŇSKO

V Jižních Čechách najdete nejznámější písečný přesyp u nás, jehož vznik je datován někdy k roku 1954. A buďte si jistí, že vás neochudí o žádné pouštní zajímavosti. Najdete zde jak velké množství vzácných pískomilných rostlin, tak i tolik názorné písečné duny, bez kterých by to zkrátka nebylo ono. Sice by místní duny při své velikosti nejspíš neunesly ani slepici, natož potom velblouda, ale na české poměry je to podívaná vskutku velkolepá. Tu a tam narazíte i na opuštěnou borovici, či na jiného zvědavého nevěřícího turistu. Celou přírodní krásu tohoto vzácného místa však můžete pozorovat pouze z vyznačených pěšinek okolo, vstup na poušť je totiž přísně zakázán. Pamatujete? Neudrží přece ani slepici!

PŘESYPY U ROKYTNA – KRÁLOVEHRADECKO

Přesypy u Rokytna sice nepatří k těm nejznámějším nebo nejkrásnějším, zato jsou nejrozsáhlejší. Pouhých deset kilometrů od Hradce Králové, můžete na sedmi hektarech borovicového lesa obdivovat neobvyklý ráz krajiny. A když říkám neobvyklý, myslím tím úžas, óchání a áchání, jednoduše přesně takovou tu reakci, která se projeví u každého, kdo zčista jasna objeví uprostřed lesa místo měkoučkého mechového porostu měkoučký písečný koberec. Nicméně ani tato poušť už zdaleka není to, co bývala. Kvůli lidské nenechavosti a těžbě se scvrkla na pouhých pár hektarů a tak více než pouštní planinu připomíná spíše pískoviště porostlé náhodně vysazenými borovicemi.

PÍSTY U NYMBURSKA

Další české NEJ v oblasti pouští jsou celé 4 hektary Pístů u Nymburka, kde najdete nejzachovalejší písečnou dunu v České republice. Ano, jednu dunu! No a co? To přece není málo. Obzvláště v případě, zjistíte-li o této úchvatné duně víc. Například že zde žije mravkolev, hmyz typický především pro oblasti jižní Afriky. Vidíte? Říkala jsem, že české pouště nejsou nijak méně poušťovité, než Sahara nebo Gobi. Písty najdete na jihozápadě Nymburka a stejně jako ostatní pouštní oblasti, je i toto místo velmi úzkostlivě střeženo před poškozením. Bohužel, chránit se začalo teprve poměrně nedávno, takže ho všeteční turisté stihli už lehce poničit a pouštní plochu i dunu o kousek zmenšit.

VÁTÉ PÍSKY U BZENCE

Skalní příznivci českých pouští nazývají bzenecké písečné oblasti Moravskou Saharou. A není se čemu divit. Na docela působivých 16 m2 se rozkládají až šest kilometrů dlouhé písečné duny, z čehož u některých z nich sahá mocnost písečné vrstvy až do 30 metrů. Příjemným zpestřením výletu za touto raritou je také naučná stezka Váté písky, která vám podrobně přiblíží vznik, vývoj i složení českých pouští, seznámí vás rovněž s rostlinami a živočišnými druhy, které se v těchto oblastech mohou velmi vzácně vyskytovat. Taková lekce zeměpisu a přírodopisu v terénu. No neberte to!

SEMÍNSKÝ PŘESYP – PŘELOUČ

Jednou z dalších, rozhodně ne bezvýznamných pouštních oblastí u nás, je národní přírodní památka Semínský přesyp. Ale nenechte se mýlit, přírodní památkou se nestal kvůli písku, ale díky naprosto ojedinělému výskytu kozince písečného, nenápadné fialové bylinky, která byla v Česku naposledy spatřena v roce 1938. Milovníci přírody si zde přijdou na své nejen pro tuto vzácnou rostlinku, ale i pro pozorování několika velmi vzácných motýlích druhů. Takže atlas motýlů a lupu na kozinec do kapsy a hurá do Semína.

PŘESYP U MALOLÁNSKÉHO – LÁNY U DAŠIC

Máte-li slabost pro ohrožené druhy a ochranu mizejících rostlinných druhů, rozhodně byste se měli zajet podívat i na tento malinkatý písečný přesyp kousek od Pardubic. Nachází se zde psledních pár ostrůvků téměř vymýcené ostřice pískomilné, která se v Evropě nachází pouze v pobaltských oblastech. Odborníci bohužel předpokládají její úplné vymizení z české mapy v následujících dvou až třech letech, proto pokud ji chcete ještě na vlastní oči vidět a prozkoumat, sbalte si fidlátka a honem, honem do pralesa. Ehm, tedy vlastně do pouště.