Home / Ve vztahu / Jak poznat muže, s kterým stojí za to mít dítě

Jak poznat muže, s kterým stojí za to mít dítě

Pomalu začínáte pomýšlet na to, že byste založila rodinu? A nejste si jistá, zda to má být s mužem, který je momentálně po vašem boku? Pak to asi nebude ten pravý. Ale na druhou stranu, stoprocentní jistotu, že si otce svých děti vybral dobře, nemá člověk nikdy. Jak to alespoň trochu poznat předem?

Dobrá zpráva na úvod. Ani to, že nějaký muž prohlašuje, jak moc nechce mít děti, neznamená, že z něj nemůže být skvělý otec. Často nakonec úplně změní názor, potomky má, a ne jednoho, a skvěle se jim věnuje. Problém je v tom, že někdy trvá dlouhé roky, než mu to dojde. A je na vás, jak dlouho si můžete dovolit čekat – nátlak tu každopádně nezmůže vůbec nic, stejně jako se tu nevyplácí úskoky z vaší strany.

Pokud je však váš partner k potomkům svolný, zamyslete se nad tím, zda to spolu zvládnete, a pokud máte pocit, že ano, jděte směle do toho. Nemá smysl čekat na nějakou ideální dobu, ta totiž nenastane nikdy. Potenciálně dobrého otce byste snad mohla odhalit podle následujících indicií.

  1. Jakým otcem je jeho otec?

I kdyby vám tisíckrát říkal, že je jiný, než je rodiče, raději se nad jejich rodinným modelem zamyslete. Vzorce z původní rodiny máme totiž zažité hodně hluboko. Pokud si jeho otec dětí v podstatě nevšímal, můžete se s překvapením dočkat stejného chování.

  1. Umí to s dětmi?

Nemusí být nadšeným vedoucím skautských táborů, ale schválně si někde všimněte, jak se chová k dětem příbuzných a známých. Vadí mu, nebo ne, snaží se je pochopit a zabavit?

  1. Stojí na vaší straně?

Zatím většinou o nic nejde, třeba jen o neshody s kamarády, ale z toho, zda se vás partner zastane, můžete usuzovat, jak to bude v budoucnosti. Až budete řešit výchovné spory či když vám do výchovy začnou mluvit prarodiče.

  1. Nenechá vám všechno na hrbu?

Zařizujete všechno vy? Možná vám to vyhovuje, možná ne, ale počítejte s tím, že jakmile přijdou potomci, bude podobných rutinních záležitostí ještě více: od návštěv lékařů přes rodičovské schůzky až po vození dětí na kroužky.

  1. Postará se o vás, když je potřeba?

Tohle se skvěle prověří, když lehnete třeba s angínou. Nemusí všechno zvládat na jedničku, ale důležité je, zda projeví zájem, uvaří vám čaj, naklepe peřinu a není mu zatěžko vám v noci podat pití a penicilin.

  1. Dává vám volnost?

Možná se ptáte, jak to souvisí s péčí o děti. Překvapivě hodně. Protože až budete doma s dítětem, uvítáte, až jeho otec nebude mít tendenci kontrolovat každý váš krok, stejně jako oceníte, když nebude očekávat, že bude doma vždycky naklizeno a navařeno.

S kým raději nikdy ne?

A samozřejmě, u některých mužů na první pohled poznáte, že s nimi byste rodinu zakládat neměla. Nejlepším rádcem tu bývá obyčejný instinkt – jestliže vám povědomí říká, že tudy cesta nevede, třeba proto, že dotyčný má ze všeho nejradši sebe, měla byste ho poslechnout. Ze sobců, kteří dají vždycky přednost své zábavě, dobří otcové zkrátka nebývají. Stejně jako to moc nejde mamánkům, kteří i ve třiceti vozí špinavé prádlo domů k mamince a ještě se s ní radí o každé hlouposti. Špatnou volbou nejspíše bude i muž, který už děti má a moc zájmu o ně nejeví – protože to nejspíše bude jeho nastavením. Po prvotním nadšení vám a vašim společným potomkům může udělat to samé.