Home / Cestování / Po Rakousku na kole kolem dokola

Po Rakousku na kole kolem dokola

Že je jízda na kole super říká kdekdo, dokonce o tom zpíval i Freddie Mercury. Zkrátka není nad čerstvý vzduch a trochu zdravého pohybu. Jenže na jižní Moravě už jste byli stokrát a při představě šlapání do českých hor a kopců vás berou spíše mdloby, než záchvaty radosti. Co teď? Protáhněte svalstvo a hurá do Rakouska.

Nebojte se, neposíláme vás zdolávat strmé alpské vrcholy a rozbíjet tábory vysoko v horách. Ve znamení hesla „máme rádi Dunaj“ se držíme faktu, že naštěstí řeky netečou do kopce, tudíž kolem nich najezdíte desítky kilometrů, aniž byste si vůbec všimli, že místo obřích pohoří překonáváte sami sebe.

PODÉL DUNAJE – KLASIKA, KTERÁ NEOMRZÍ

Klasika mezi klasikami, to je léty – a především cyklisty – prověřená stezka podél Dunaje. Pokud toto označení nenajdete v mapě, ani na cedulích, poohlédněte se po slově Donauradweg, sic se místní značení českým turistům příliš nepřizpůsobuje, i když je to hned „za humny“. Ptáte se odkud vyjet? Stezka se táhne od Pasova přes Vídeň až do Bratislavy. Po cestě narazíte nejen na hromady ostatních cyklistů, ale především na úchvatnou krajinu a malebné vesničky podél řeky. Fajnšmekři a lovci unikátů si přijdou na své, pokud neminou jediný rakouský trapistický klášter Engelszell. Kdo by chtěl vyrazit z opačného konce, tedy z Bratislavy, nechť si to dvakrát rozmyslí. Všichni vyráží z Pasova proto, že je to tak nějak víc z kopce. Záleží tedy jen na vás, jestli se hodláte flákat nebo chcete spíš makat. Tak či tak vás čeká více než 350 km čirého potěšení.

S VĚTREM I JAZZEM V ZÁDECH

Dobrá zpráva pro všechny, kteří mají větší či větší problém s orientací na mapě. Tady ji nebudete potřebovat. Pokud jedete s jezerem Attersee po pravé ruce, mějte ho na této straně celou cestu, a ono to dobře dopadne. Necelých 50 km si vás získá především krásnými rakouskými kostely a přírodními scenériemi, například vodopády Nixenfall nebo kaštanovým hájem v městečku Unterach. Není od věci projíždět tudy během července a srpna, to se můžete v Nußdorfu zastavit a zaposlouchat se do jednoho z jazzových koncertů, které se tady v létě konají. A jste-li alergičtí na uhýbání otráveným řidičům, nebo se bojíte o bezpečnost svých ratolestí, vyrazte kolem jezera během Dne bez aut.

NA SKOK DO MAĎARSKA A ZPĚT

A u jezer ještě chvíli zůstaneme. Vydáme se ale na celých 130 km dlouhou trasu kolem Neziderského jezera, která začíná v Maďarsku a vede skrze nádherná vinařství, město čápů Purbach nebo tajemné mokřady a rákosové louky. I když vás na této cestě potká nejspíš pár mírných stoupání, celá trasa je spíše rovinatá a je proto vhodná pro úžasnou rodinnou dovolenou plnou zážitků a zajímavých zastávek.

JEZERO OSSIACHERSEE – ANEB SEN VŠECH MALÝCH SPORTOVCŮ

Do třetice všeho dobrého, jezerní cesta Ossiachersee. Pro ostřílené namakané cyklisty totální zívačka, ale máte-li malé děti a chcete strávit aktivní dovolenou v Rakousku s nimi, je tahle stezka přímo splněným snem. Něco málo přes 25 km po zelené značce, během kterých vás nepřekvapí žádná stoupání, a když už, tak můžete vystoupat lanovkou na vrcholek hory Gerlitzen s dětmi i koly. Rovněž nesmíte minout vodopády Finsterbachgraben nebo skanzen Winklern či překrásný Svět panenek. To ocení především malé cyklistky a vám bude odměnou spíše než vlastní sportovní výkon jejich šťastný úsměv.

DRÁVSKÁ CYKLOSTEZKA PRO HISTORIKY

Hrady, zámky, hrady, zámky, hrady a možná nějaký ten vodopád. Tak nějak vypadá 75 km dlouhá stezka z Lienzu do Spittalu, během které si přijdou na své zejména fanoušci historických budov, osad a dobrodružných příběhů. Oblíbené je mezi cyklisty také koupaliště Dellach, kde se můžete v horkých letních dnech příjemně zchladit a dopřát nohám trochu zaslouženého odpočinku po dlouhé námaze.

PO STOPÁCH ŘÍMSKÝCH LEGIONÁŘŮ

Pro ještě větší milovníky historie máme ještě jednu, historičtější cestu. Je celá protkaná římskou historií a vede z Pasova do Ennsu. díky informačním tabulím se toho vy i vaše děti dozvíte mnoho nejen o samotných Římanech, ale i o jejich kultuře a způsobu života. Prohlédnout si můžete zbytky římského osídlení a místo turistických značek vás bude provázet zelenobílý symbol římské přilbice.

Ať už se vydáte kteroukoli cestou, nezapomeňte na předpisy dané země. Cyklistické helmy jsou u dětí povinné, a jelikož stezky vedou i přes vinice, je třeba dodat, že alkohol je na kole přísně zakázán. Vínečko si tedy raději dopřejte až při večeři v některém z roztomilých malých penzionů kolem vody a užívejte si klid a pohodu v krásném Rakousku bez zbytečného rizika.