Home / Cestování / Rodiště slavných, aneb Umělci jsou taky lidi

Rodiště slavných, aneb Umělci jsou taky lidi

Říká se, že i cesta je cíl. Občas ale není vůbec špatné nějaký konkrétní cíl přece jen mít. Člověka to tak správně namotivuje a nabudí, a když je ten cíl dobře vymyšlený, můžete spojit příjemnou zábavu se zajímavým poznáním. Přesně takhle to funguje, když objevujete rodiště slavných.

Malíři, spisovatelé, hudebníci a básníci, ti všichni se někde narodili a my moc dobře víme, že obyčejná lidská zvědavost je naprosto přirozená. Tak proč se nepodívat, kde ty námi zbožňované modly světového umění vlastně vyrostly?

DANTE ALIGHIERI – FLORENCIE

V majestátní a vznešené Florencii si nejspíš ani nevšimnete, že to, před čím stojíte, je dům slavného Danteho. Na první pohled stejný, jako každý jiný kamenný dům v okolí. A přitom právě zde nejspíš Dante seděl s rodiči, když mu v jedenácti letech oznámili, že je zasnoubený se svou budoucí ženou Gemmou. Porozhlédnete-li se po krásném městě, nebudete překvapeni tou spoustou inspirace, kterou zde Dante čerpal. Zasvěcení samozřejmě díky Danu Brownovi dávno vědí, že je to všechno trochu jinak, ale to je na jiné vyprávění.

B. YEATS – SLIGO

Přestože se laureát Nobelovy ceny a uznávaný postimpresionistický básník William Butler Yeats narodil v Dublinu, prakticky celé dětství prožil na opačném konci Irska, v nádherné krajině kolem města Sligo. Pohádky, legendy a stará irská vypravování tak po mnoho dalších let definovala Yeatsovu tvorbu, za niž pak zaslouženě získal i Nobelovu cenu za literaturu. Jeho kořeny jsou zde patrné na každém kroku v celém širém okolí. V centru města Sligo nejde přehlédnout velkou budovu z červených cihel, kde sídlí Yeatsova společnost. Nachází se v ní jak výpravné muzeum, tak příjemná a útulná kavárna, což se v sychravém irském počasí vždycky hodí. Básník byl s místní přírodou a lidmi tak úzce spjat, že se zde nechal i pohřbít. Jeho hrob i s vlastním epitafem můžete najít na hřbitově v Drumcliffu, kde byl jeho dědeček farářem. A tak tam uprostřed úchvatné divoké irské přírody na úpatí majestátní hory Benbulben odpočívá dodnes.

OSCAR WILDE – DUBLIN

Nikdo a nic není pro Dublin typičtější, než jeho nejslavnější rodák, spisovatel Oscar Wilde. Navzdory tomu, že v Dublinu víceméně nikdy pořádně nežil a působil spíše v Anglii, Irové na něj nedají dopustit a tak ho tu najdete v podobě sochy, na hrnečcích a tričkách, v knihách i pohlednicích. Najdete tu také jeho knihy (a to i v obchodech se suvenýry), či můžete spatřit jeho podobiznu vyvěšenou za barem v místní hospodě. Samozřejmě můžete navštívit jeho rodný dům a projít si muzeum věnované jeho životu i tvorbě. Na začátku června tato náklonnost graduje při festivalu irských spisovatelů. Nezáleží na tom, co všechno s Wildovou podobenkou najdete, stejně vás bude zas a znovu fascinovat to nadšení, s jakým svého „nevděčného“ rodáka Irové uctívají.

THE BEATLES – LIVERPOOL

The Beatles! John, Paul, George a Ringo, rockoví idolové, kteří nikdy nebudou příliš staří, příliš zapomenutí nebo příliš ohraní. Zbožňováni jsou natolik, že si jejich slavné rodiště jezdí ročně omrknout stovky turistů z celého světa. Ne, Liverpool rozhodně není takové terno jako přecházení přechodu na londýnské Abbey Road, nicméně pokud jste viděli film Across the Universe, víte, co od Liverpoolu čekat. Ponuré industriální město vám dá hned poznat, proč je právě ono tou nejchudší částí Anglie. Ale právě ta strohost, továrny a depresivní atmosféra udělají z vašeho výletu zase trochu něco jiného.

PABLO PICASSO – MÁLAGA

Španělský sochař a malíř, zakladatel kubismu a jedna z největších osobností 20. století, se skutečně uměl narodit, a to v srdci jednoho z turisty nejoblíbenějších španělských přístavních měst, v Málaze. Což je samozřejmě důvod, proč si hned po prohlídce Picassova rodného hnízda, tedy domu na Plaza de la Merced, odpočinout se skleničkou vynikajícího místního muškátového vína, třeba při sledování slavných býčích zápasů. Nakonec neopomeňte zastávku v Picassově muzeu, kde na vás čeká 204 malířových originálů, které byly muzeu darovány z jeho dědictví.

VICTOR HUGO A BRATŘI LUMIÈROVÉ – BESANÇON

To se tak občas stane, že jste o nějakém městě nikdy v životě neslyšeli a pak zjistíte, že se tam nenarodil jeden slavný člověk, nýbrž je jich celá řada. Tak například ve východofrancouzském městečku Besançon přišel na svět nejslavnější představitel romantismu, spisovatel Victor Hugo. Jen o pár desítek let později se tady v odstupu dvou let narodili vynálezci autochromu a první filmoví tvůrci, bratři Louis a Auguste Lumièrové. A protože malebné vesničky a městečka ve Francii bývají jen zřídkakdy pro českého výletníka nezajímavá, jistě vás toto „hodinářské“ město uchvátí.