Home / Cestování / S paraplíčkem v koktejlu nebo s deštníkem nad hlavou? Hlavně že na pláži!

S paraplíčkem v koktejlu nebo s deštníkem nad hlavou? Hlavně že na pláži!

Co se vám vybaví při slově pláž? Zavřete oči a hned to všechno vidíte. Písečné hrady, mušle, palmy, slunečníky, vzdouvající se vlny. A slyšíte. Šumění moře, vřískající veselá dítka kolem, hlasité chechtání racků i německých turistů. A cítíte. Slanou chuť mořské vody, koktejly z bambusového baru opodál a vůni kokosového opalovacího krému.

Jak zpívá Helenka Vondráčková “Copacabana, horko a žár”. Však víte, o čem mluvím. Výjimečně nebudu básnit o místech, kam se lidská noha nezatoulá, jak je rok dlouhý, i když pár bohem zapomenutých přímořských koutků bez lidí taky zmíním. Podíváme se spolu na nejkrásnější pláže, plážičky i megapláže celé Evropy, takže až se budete před prázdninami rozhodovat, kam směřovat letošní slastnou opalovačku, jedna z následujících pláží pro vás bude jasná volba.

KARIBIK NEKARIBIK

Kdyby vás někdo posadil doprostřed španělské Playa de Ses Illetes, vrazil vám do ruky Cuba libre s limetkou a paraplíčkem, kolem by animátoři nadšeně halekali na přidělenou drobotinu exoticky znějící španělštinou, nejspíš byste si v tom všem ani neuvědomili, že jste na Baleárech a ne v Dominikáně. Všechno do puntíku stejné, bílý písek, tropické teploty, blankytně modrá obloha i mořská hladina, takže je od sebe prakticky nerozeznáte. Nezní to jako pohádka? Jen se tam dostanete levněji, než do toho opravdového karibského Karibiku. A rychleji. Tuhle skvostnou pláž hledejte na Formenteře, která je sice mezi v baleárském souostroví takovým benjamínkem, ale svou velikost bohatě vynahrazuje nádhernými scenériemi jako z katalogu. To už si pak ani nevšimnete, že voda není úplně tak teplá, jako ji mají v Karibiku, ale kdo by v ráji řešil banality, no ne?

KDYBY SHAKESPEARE PLAVAL…

…plaval by tady. Tedy na pláži Woolacombe v anglickém severním Devonu. Pěkně by si sroloval podkolenky a brodil se zamyšleně Atlantikem, lapen v myšlenkách na krásné múzy a drsnou krásu místní scenérie. Ale teď vážně, Woolacombe je dnes rájem na zemi trochu jinak, než španělská chlouba na Baleárech. Písčitá je sice pláž taky, jen to teplo úplně nečekejte, nicméně vlny, ty jsou naprosto parádní. Surfaři z širého okolí to samozřejmě moc dobře vědí, je jich tu fůra a tak se i nesurfující slečny budou mít ve chvílích nudy čím – kým – kochat. Malebné anglické domečky vůkol necelých pět kilometrů dlouhé pláže skutečně v mnohém návštěvníkovi evokují školní hodiny angličtiny a hlas angličtinářky, kladoucí nám na srdce, že v tomto domě s doškovou střechou se narodil slavný básník a dramatik. On se v Devonu sice nenarodil, ani tam nebydlel, atmosféra městečka je i tak docela kouzelná a pláž úžasně malebná a divoká zároveň, až se vám z toho nebude chtít domů.

PRSTENY A PLÁTKY RŮŽÍ PŘIPRAVIT!

Romantiky je občas vskutku velmi zapotřebí. Třeba na krásné zamilované dovolené u burácejícího oceánu. No uznejte, že do tohoto obrázku se ostré kamení, hromady plesnivých chaluh a mraky hlučných turistů jaksi nehodí. Jaksi vůbec. A tak jsme na další písečné pláži snů, tentokrát na řecké Krétě na pláži Elafonissi. Kamení tady sice občas najdete, ale jen tak pomálu, a velmi účelně, abych tak řekla, aby si například nevěsta měla kam sednout a neurousala si šaty v mokrém blátíčku ze slané vody a písku, či abyste si měli kam odložit skleničky s šampaňským a ony vám následně neuplavaly kamsi do Tramtárie. Zkrátka pláž jako z reklamy na pláže, na opačné straně ostrova, než jsou slavné turistické resorty, ale zároveň dost blízko typickým řeckým modrobílým domečkům, aby celá zdejší atmosféra křičela “romantika jako blázen”.

KRÁLIČÍ PLÁŽ RÁJEM ŽELV A DELFÍNŮ

Přibližně 200 kilometrů od italské Sicílie najdete ostrov Lampedusa a na něm nejkrásnější pláž Evropy. Rabbit Beach, tedy králičí pláž už králíka neviděla řadu let, zato je každoročně svědkem líhnutí mořských želv, opalování stovek turistů i okolo pobřeží skákajících hravých delfínů. Turistické zázemí je tady na nejvyšší úrovni, kromě báječně pestrého podmořského světa, ideálního pro šnorchlování, jsou tady i bezva vlny na surfování, restaurace, bary, hotely, diskotéky i obchody pro kompletní úžasnou dovolenou se vším všudy úplně pro každého. Pláž je navíc krásně ze tří stran obehnaná skalami, takže se budete cítit schovaní před světem, ačkoli jste pořád v Itálii.

NA ŽELVÍ PLÁŽ SKRZE STŘEDOZEM

Od prudké romantiky skokem k troše tajuplné krásy a příjemně děsivé historie. Chvílemi můžete mít pocit, že jste v nějakém fantasy filmu, když při plavbě po turecké řece Dalyan koukáte na skalní hroby, které do okolních skalisek vytesali kdysi dávno staří Lýkové. Tajemné rákosiny a temné hvozdy vás však nezavedou do kraje elfů, nýbrž na tureckou želví pláž Iztuzu, která je samozřejmě také písčitá, mraky turistů tady ale nečekejte. Pláž je kvůli líhnoucím se želvičkám chráněná a dostupná je právě jen lodí z města Dalyan po stejnojmenné řece. Turecká nespoutaná příroda, historické pozůstatky původních místních osadníků i trocha toho nefalšovaného dobrodružství na cestě za jednou z nejhezčích pláží světa. Inu, to nezní jako špatný plán, ne?

ANGLICKÁ KRÁSA PODRUHÉ – JEŠTĚ CHLADNĚJŠÍ!

Navzdory tomu, jak chladné umí počasí na ostrovech být, přírodní krása písečných i travnatých dun, tajných zátok a překrásných výhledů a panoramat, si umí přitáhnout své fanoušky. Nejinak je tomu i u slavné pláže Rhossili Bay v britském Walesu. Nezáleží na tom, zda jste potrhlý surfař, kterého neodradí snad ani led a sníh – ten tu ale není, nebojte – nebo hodláte s několikakilovým fotografickým vybavením trajdat po pětikilometrové pláži a přilehlých dunách a útesech sem a tam bez přestávky několik dní, ve snaze zachytit a zdokumentovat každičký centimetr a každičkou sekundu tohoto dechberoucího nádherného místa, včetně každého keříku, ptáčka či anglické chalupy. Máte-li rádi drsnou krásu anglické přírody stejně jako já, tady budete v sedmém nebi.