Home / Zdraví / Jak se léčí syndrom karpálního tunelu?

Jak se léčí syndrom karpálního tunelu?

Syndrom karpálního tunelu patří mezi nejvíce rozšířené nemoci z povolání a dnes jím trpí asi 35 tisíc obyvatel České republiky. Máte pocit, že ohrožuje i vás?

Pokud máte sedavé zaměstnání a trvale přetěžujete zápěstí, je to možné. Asi vás brní prsty na dominantní ruce, začínají být méně citlivé a v noci se budíte bolestmi, které někdy vystřelují až do ramene a hlavy. Mohou vás trápit i otoky, ztuhlost zápěstí, a zřejmě se to všechno postupně zhoršuje.

Konzervativně nebo chirurgicky

Léčbu syndromu karpálního tunelu (nebo také syndromu canalis carpi, úžinového, útlakového syndromu) nikdy neodkládejte, protože byste riskovali trvalé poškození ruky. V první fázi se pouze vyhýbejte přetěžování svalů zápěstí, monotónním pohybům a protahujte příslušné svaly.

Dbejte na ergonomii pracovního místa – stolu i židle – a dělejte si časté přestávky s procvičováním rukou, zápěstí, ramen a krční páteře.

Používejte speciální ergonomické pomůcky, např. podložky pod zápěstí, které ho dávají do roviny s předloktím. K tomu může lékař doporučit znehybnění ruky v zápěstí dlahou, ortézou nebo snímatelnou sádrou, zejména v noci. Zajistí tak lepší regeneraci zatíženého nervu.

Proti bolestem předepisuje protizánětlivé léky s analgetickým účinkem a na uvolnění svalů. Potíže zmírňují i studené obklady, které navíc zrychlí hojení. Příznivé účinky mohou mít i potravinové doplňky, např. vitamín B6 či bromelin, enzym obsažený v ananasu. Omezit se musí příjem soli, která zadržuje vodu v těle, čímž způsobuje otoky.

Fyzioterapeuté používají k mírnění bolestí u syndromu karpálního tunelu ultrazvuk, diatermii, galvanoterapii, elektroléčbu, vodoléčbu a tělesná cvičení. Mezi alternativní metody se řadí akupunktura, Alexandrova technika či chiropraxe.

V naléhavých případech, kdy selhává konzervativní léčba, nastupuje operativní řešení. Je pouze ambulantní a v lokální anestezii. Řez v zápěstí dlouhý zhruba 2,5 cm uvolní struktury uložené v karpálním tunelu. Pacient většinou rovnou odchází domů a úlevy se dočká do dvou dnů.

Pooperační léčba závisí na snaze pacienta. Hojení a převazy rány zajišťuje obvodní lékař. Stehy se vytahují do 10 dnů a pak je důležité na odborném pracovišti procvičovat pohyby ve všech kloubech, protáhnout zkrácené svaly a postupně ruku posilovat rozmanitou manuální prací. Prospěšná je tlaková masáž jizvy, která pomáhá většímu prokrvení a odplavení odpadních látek. Díky tomu se jizva rychleji zahojí a struktury měkkých tkání nesrostou.

Úplná zátěž končetiny je povolena až za tři měsíce po chirurgické léčbě syndromu karpálního tunelu.