Home / Cestování / Kde stojí největší kůň, žena či Ježíš?

Kde stojí největší kůň, žena či Ježíš?

Monumentální hrady, zámky, věže, historická města, muzea, kostely, přístavy, fotány, hradby, radnice, divadla, amfiteátry, mosty a katedrály. Při svých toulkách po evropských metropolích často obdivujeme zpravidla ty největší z největších staveb.

Většinou je najdeme v každém průvodci mnohdy hned na titulní straně a města jsou těmito velikány proslulá po celém světě. Co už se ale v turistických knihách nedočteme je skutečnost, že se tady nachází spousta nádherných, umně ztvárněných soch, které se nezřídka pyšní označením „největší“ nebo „nejvyšší“. Zkrátka a jasně, tady je několik z oněch báječných evropských sošných skvostů.

SOCHA KRISTA KRÁLE – POLSKO

Všeobjímajícím, nadřazeným a dokonale majestátním dojmem působí největší socha Ježíše Krista na světě, kterou najdete v sousedním Polsku ve městě Świebodzin, ležícího západně od města Poznaň. S jejími 52 metry ji určitě nepřehlédnete, vzhledem k tomu, že v jinak rovinatém Polsku takovýto monument skutečně působí tak trochu jako pěst na oko. Ježíš, z dílny sochaře Mirosława Kazimierza Pateckiho, rozevírající svou náruč všem lidem dobré vůle – a taky nadšeným turistům – je místními lidmi velmi oblíben a uctíván, což v silně věřícím Polsku není nijak nezvyklé, jen si raději nechte od cesty nemístné náboženské vtípky, nechcete-li pohostinné Poláky zbytečně pobouřit.

BAVARIA – NĚMECKO

O něco menší, ovšem neméně hrdě vyhlížející obří sochou je socha Bavarie v německém Mnichově. Celých 30 metrů vysoká žena se lvem, symbolizující Bavorsko, je Němci zbožňovaná záležitost, proto ji velmi rádi ukazují návštěvníkům z celého světa. O tom svědčí i fakt, že do ženiny hlavy vedou schody, takže si kromě úchvatného pohledu na sochu můžete užít také bezvadný výhled ze sochy. V podstatě se jedná o takovou malou sochu Svobody, respektive její německou a dle mého názoru o trochu hezčí verzi. Sochu Ludwiga Schwanthalera najdete na mnichovské Terezinské louce a vzhledem k příjemnému prostředí kolem, plném dalších hezkých staveb a menších sousoší, je toto míst ideální k odpočinku během turistické prohlídky Mnichova, k pikniku, posezení na kamenných schodech pod sochou či línému slunění.

ŽIŽKOVA JEZDECKÁ SOCHA – ČESKÁ REPUBLIKA

Až zase někdy vyrazíte na procházku po pražských památkách, zamiřte směrem na Žižkov, přesněji hezky do kopce, k národnímu památníku na Vítkově. Právě tam se nachází třetí největší bronzová jezdecká socha na světě, Jan Žižka na bujném oři. Jejím autorem – po nekonečném přetahování o návrhy a nápady – se stal v roce 1941 Bohumil Kafka, a že je opravdu na co se koukat. Úctyhodných 9 metrů vysoký a 9,5 metrů dlouhý kůň s Žižkou na zádech váží něco málo přes 16 tun, a v roce 2011 byl nově zrestaurován, je tedy krásnější, než kdy dříve. Komu stačí na sochu hledět jen pár minut, ten se může posléze kochat výhledem na Prahu, je odtud vidět totiž úplně všechno a tak malý výlet na Vítkov potěší také nejednoho romantika.

MATKA VLAST VOLÁ – RUSKO

Bylo by s podivem, abychom nějaké to sošné světové prvenství nenašli i v megalomanské ruské vlasti. A tak na jihu evropské části Ruska, ve slavném Volgogradu, na kopci zvaném Mamajevova mohyla věnovaném památníku Bitvy o Stalingrad najdeme největší sochu ženy na světě, 85 metrů vysokou bojovnici s názvem Matka Vlast volá. Nejde o žádnou náhodnou Ruskou ženu, nýbrž o antickou bohyni boje Niké, zvoucí do války všechny chlapce i muže. A že byste si to s ní opravdu nechtěli rozházet. Jen její meč totiž měří 33 metrů a celkový její výraz v rozevlátém hávu a s bojovým úšklebkem ve tváři rozhodně nebudí přátelský dojem. Sochu vytvořili sochaři Vučetič a Nikitin a velkou zajímavostí je, že na rozdíl od jiných takto obřích soch, není Matka Vlast nijak připevněna k zemi. Tak snad vám nikam neuteče, než se na ni dojedete podívat.

CRISTO DEL OTERO – ŠPANĚLSKO

A protože svatých soch není nikdy dost, máme tady dalšího Ježíše, tentokrát ve španělské Palencii. Jako jedna z mála turistických zajímavostí, budí tato socha mnohé rozpory. Dle některých názorů je Ježíš příliš kubisticky hranatý a nevěrohodný, jiní si zase stěžují na prakticky neexistující dopravu z města ke kopci, na kterém stojí. Faktem zůstává, že k hrobce jejího autora, Victoria Macha, je sice složitý přístup, nicméně většina návštěvníků se shoduje na krásném výhledu a překrásné španělské přírodě kolem dokola. Každopádně stojí za to 20 metrů vysokého Krista v Palencii vidět, minimálně pro tu hezkou procházku na čerstvém vzduchu, když už pro nic jiného.

THE KELPIES – SKOTSKO

Představte si, že se procházíte ulicemi krásného skotského městečka, odevšad na vás dýchá ta pravá keltská atmosféra, když tu najednou, kde se vzaly, tu se vzaly, stojí před vámi dvě obrovské 30 metrů vysoké koňské hlavy. Jen tak si rostou ze země, tak reálné, až skoro řehtají. The Kelpies vytvořil umělec Andy Scott a najdete je nad kanálem Forth and Clyde ve skotském Falkirku nedaleko Glasgow. Přirozeně, když už mluvíme o světových prvenstvích, jde o největší sochu koní na světě. A nejde o koně jen tak ledajaké. Kelpies představují nadpřirozené koně z keltské mytologie a podle pověstí jeden takový kelpie zastane až deset obyčejných koní. No, jestli byli bájní kelpie taky takhle velicí, není se ani moc čemu divit.