Home / Bydlení / Světlo do koupelny – Tajemná (?) zkratka IP

Světlo do koupelny – Tajemná (?) zkratka IP

O vhodnosti použití svítidla ve vlhkém prostředí koupelny rozhoduje stupeň jeho ochrany proti vniknutí pevných předmětů a vody, který se skládá ze dvou číslic a má zkratku IP. Pokud byste IP na obalu svítidla hledali marně, není příslušný výrobek určený pro koupelnu. Platí, že čím jsou číslice IP vyšší, tím je svítidlo těsnější, a tudíž i vhodnější pro koupelny, kde kvůli vlhkosti hrozí vyšší riziko úrazu.

Pro koupelnová svítidla je běžné označení IP 44, které zaručuje ochranu před vniknutím pevných cizích těles o průměru 1 mm a větších a zároveň proti vodě stříkající ze všech směrů. Není je však možné umístit kamkoliv, čímž se dostáváme k bezpečnostním zónám.

Instalaci světel určují bezpečnostní zóny koupelny

  1. zóna: bezprostřední kontakt s vodou, bez svítidel (vnitřní prostor vany, umyvadla, sprchového koutu, s výjimkou speciálních světel do sprchových boxů a masážních van).
  2. zóna: častý kontakt s vodou, kvalitně izolovaná svítidla, která snesou i tekoucí vodu (nejbližší okolí vany).
  3. zóna: možný kontakt s vodou, svítidla s minimálním stupněm ochrany IP 44 (umístěná 60 cm okolo umyvadla a sprchového koutu a 2,25 m nad okrajem vany).
  4. zóna: nehrozí kontakt s vodou, svítidla s minimálním stupněm ochrany IP 21 (umístěná mimo zóny 1, 2 a 3).

Populární bodová světla

Při zařizování koupelny se hodně používají bodová svítidla, která ideálně nasvítí např. sprchový kout nebo vanu. „Dobře si posviťte“ i na prostor okolo zrcadla. Zde můžete použít také bodová světla, ale ještě lepší budou speciální svítidla nad zrcadla. Některá mají nastavitelné sklopení, takže snadno změníte proud světla.

Trh nabízí také moderní zrcadla se zabudovaným světlem, často vybavená i zásuvkou, která je praktická při fénování nebo holení. A k líčení se do koupelny ženám osvědčilo osvětlené zvětšovací zrcátko.

Módní trendy 2015 pro koupelny

Trendy pro letošní rok v oblasti vybavení koupelen, obkladů a dlažeb určil největší evropský veletrh keramiky Cevisama ve španělské Valencii. Populární budou velkoformátové 3D šedé, bílé či béžové obklady. Hitem se stanou i ekologické baterie, recyklované materiály a pokračuje trend světel integrovaných do koupelnových skříněk, zrcadel a baterií.

Díky bohaté nabídce e-shopů, v nichž můžete nakupovat nonstop a zároveň máte perfektní přehled o parametrech výrobků, jejich cenách i slevách, je dnes vybavování koupelny hračkou.