Home / Bydlení / Jak vybrat televizi podle aktuálních trendů?

Jak vybrat televizi podle aktuálních trendů?

Svět televizí je rozmanitý, a pokud chcete za své peníze získat patřičnou hodnotu, vyplatí se mít přehled o aktuálních trendech. Především zvažte, co od nového televizoru očekáváte, jak často ho budete sledovat a kolik do něho můžete investovat.

Klíčová je velikost televize a spolu s ní roste i cena. Vybírá se s ohledem na prostory, v nichž bude přístroj umístěn. Úhlopříčka televize má odpovídat vzdálenosti, ze které je sledována, vydělené třemi. Takže například hodně vyhledávaná televize s úhlopříčkou 101 cm (40“) potřebuje umístění tři metry od očí diváků. Běžně nabízené rozměry jsou od 19 do 52“ a výše.

Dalším parametrem je technologie zobrazení, podle níž se televizory dělí na plazmové a LCD (obchodní označení LED představuje vylepšení LCD televizorů světelnými diodami, což zvyšuje jejich kontrast a snižuje tloušťku). Plazmové televize poskytují vynikající obraz, ale jsou křehké a vyrábějí se až od velikosti 37“. Dá se říci, že LCD televizory je svými výhodami už prakticky dostihly.

Na vnímání obrazu má vliv také rozlišení, obvykle 1920 x 1080 (Full HD), ale u menších LCD televizorů může být i 1366 x 768, které je dostatečné. Čím má vybíraná televize vyšší kontrast a jas, tím lépe, a zajímat by vás měla i co nejlepší odezva (v rozmezí 5 až 8 ms). Pozorovací úhel 170 až 178° zajistí lepší sledování televize i ze stran.

Milovníci filmů, sportů a videoher, jimž záleží na dobrém zobrazení, by si měli vybrat televizor s Full HD a zároveň podporující 3D technologie. Ti, kteří už takovou televizi vyzkoušeli, uvádí, že je to super zážitek. A navíc jsou 3D televizory i přes vyšší cenu energeticky úspornější. Nechte si však 3D televizor předvést, protože podle odhadů až třetina populace není schopna tento efekt vnímat a některé lidi při jeho sledování rozbolí oči a hlava.

Vaše nová televize může mít i DVD přehrávač nebo wi-fi připojení. Dobře si však rozmyslete, jestli skutečně využijete Smart TV (chytrou televizi), která zobrazuje internetové stránky nebo např. videa z youtube, ale s některými omezeními.

V každém případě je při koupi televize žádán slušný výkon reproduktorů a rozhraní USD a HDMI, přes které snadno připojíte fotoaparát nebo kameru. Zaměřte se i na design a třídu energetické účinnosti. Praktické držáky umožňují připevnění televizorů na zeď.

Televizní signál

Kromě technických parametrů je třeba vzít v úvahu i signál, který budete přijímat. Zařízení pro příjem a zpracování signálu z antény se nazývá TV tuner. Většina televizí má dnes tuner pro kabelové a pozemní vysílání, nikoli však satelitní tuner. Pro příjem satelitního signálu je tedy vhodné pořídit televizor se satelitním tunerem – DVB S2.