Home / Bydlení / Yorkšírský teriér, čivava, mops a další psi do bytu

Yorkšírský teriér, čivava, mops a další psi do bytu

Česká republika je „velmoc“ v chovu psích mazlíčků, které tu vlastní skoro každá 2. domácnost. Odhadem žije v naší zemi více než 2 miliony psů, a mnozí v městských panelákových bytech.

Právě na ně se dnes zaměříme. Jakého psa byste si měli vybrat, pokud bydlíte v bytě? Základním kritériem je menší vzrůst, protože malí psi logicky nepotřebují tolik prostoru.

Vhodnými plemeny jsou yorkšírský teriér, čivava, mops, maltézský či havanský psík, malý hladkosrstý pinč, bišonek, trpasličí špic, lvíček, baset, papillon, pekingský palácový psík a další dle rady chovatelů.

Leckdo si do bytu „nasadil“ větší zvíře, například německého ovčáka, a pak narazil. Pes vyžadoval výběh v délce několika hodin v každém ročním období a neustále línal. Jeho nároky na čas majitele byly opravdu vysoké.

Pořízení psa je nutné dobře promyslet

Budete mít na psa dostatek času? Máte kontakt na dobrého veterináře? Umíte si udělat obrázek o tom, kolik stojí jeho krmivo a další potřeby? Jen u nás se za ně ročně utratí více než 5,5 miliard. A trendem je nákup kvalitnější psí potravy, protože se tím v konečném důsledku ušetří za veterinární péči.

Častým kritériem výběru psa je i jeho typ srsti. Méně náročná jsou krátkosrstá a hrubosrstá plemena. Pohlaví psa už tak důležité není – fenky sice dvakrát ročně hárají, ale na trhu jsou pro ně speciální kalhotky.

Podstatný je i váš energetický potenciál. Sportovně založené domácnosti mohou zvolit populárního Jack Russell teriéra a kliďasové zase třeba mopse, který s nimi bude rád sdílet „gaučink“.

Šlechetné je dát domov psovi z útulku

Stále více lidí má zájem o psy z útulků, což je samozřejmě vítané. Většina tamních psů má sice nejasný původ, ale zase se dají dobře vybírat podle povahových vlastností a vzrůstu. „Osvojením“ psa z útulku uděláte dobrý skutek a nový kamarád vás bude oddaně milovat.

Prospět lze i v případě, že se na vlastnictví psa necítíte nebo nemáte vhodné prostory. Můžete totiž chodit pejsky do útulku pouze venčit. I to je záslužná činnost a pro vás jistě vítaný, například víkendový pobyt na čerstvém vzduchu.

Dle zkušeností chovatelů záleží nejvíce na tom, kolik volného času chcete svému psímu kamarádovi věnovat. Psovi je v podstatě lhostejné, zda s vámi žije v paneláku nebo v domě se zahradou – potřebuje hlavně vaši společnost.