Home / Cestování / ZOO – to nejsou jen zvířata. 1. díl

ZOO – to nejsou jen zvířata. 1. díl

Pokud máte děti, pokud máte děti občas na starost, nebo pokud jste sami bývali dětmi, je zhola nemožné, aby se vám nějaká ta veselá historka z prostředí zoologické zahrady vyhnula.

Taková zoo, to může být sice občas malá továrna na tragikomické příhody, například když pozorujete hrocha, značkujícího si území rozmetáváním svých exkrementů přímo na nohy kolemstojících návštěvníků. Ve většině případů ale zažijete mnohem pozitivnější věci, jako komentované krmení roztomilých šimpanzů, úchvatnou podívanou ve formě delfíní show nebo dobrodružnou výpravu safari vozítkem přímo mezi antilopami. Nudou rozhodně trpět nebudete, dnes už zoo rozhodně neznamená jen zvířata rázující tam a zpět stísněnou klecí. A protože se blíží léto a prázdniny, a tudíž i spousta času prozkoumat ty nejzajímavější zoologické zahrady široko daleko, mám pro vás malý seznam zoologické inspirace.

ZOO PRAHA ČESKÁ REPUBLIKA

Kde jinde začít putování po zoologických zahradách, než pěkně u nás v Česku. Pražská zoo patří oprávněně k nejkrásnějším zahradám v Evropě, a užijete si ji i v případě, že z roztomilých zvířátek zas tak moc do kolen nejdete. Celý prostor budete mít jako na dlani ze sedačkové lanovky, kterou v jiných zoo jen tak nenajdete. Zaujmout by vás mohly také osudy různých zvířat během a po tragických povodních v roce 2001. Nechybí spousta občerstvovacích zastávek a samozřejmě překrásné výběhy a expozice. V Tróji, kde se zahrada nachází, najdete taky krásný zámeček, romantické vinice a úžasnou botanickou zahradu s malou motýlí zoo, která potěší oko i duši úplně každého návštěvníka a je to ideální místo k zakončení celodenní procházky po zoo i přilehlém okolí.

JARDIM ZOOLOGICO DE LISBOA PORTUGALSKO

Chystáte-li se na dovolenou do Portugalska, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu lisabonské zoologické zahrady. A co na vás čeká? Kupříkladu jedna z nejlepších delfíních show na světě, obrovské a velmi reálně vypadající výběhy, ve kterých mnohdy najdete i fiktivní ruiny starých chrámů a podobné rekvizity, díky kterým si budete připadat jako uprostřed džungle nebo se zastavte při jedné z komentovaných prohlídek u jednoho z výběhů, kde se ošetřovatelé specializují především na interakci s těmi nejmenšími návštěvníky, takže pokud umíte alespoň základy angličtiny, jste za vodou. Velikou výhodou této zoo je razítko, které dostanete při vstupu na ruku, takže pokud budete chtít místo v průběhu návštěvy opustit a zajít si například na oběd mimo areál, zatímco čekáte na delfíní show, není to vůbec žádný problém. Jakékoli jídlo mimo areál doporučuji, v zahradě je vše pochopitelně mnohem dražší.

ARTIS ZOO HOLANDSKO

Až vás při návštěvě holandského Amsterdamu omrzí Van Gogh, Anna Franková, tulipány i větrné mlýny, udělejte si odpočinkový den přímo v srdci této metropole. Nečekejte však žádná okázalá vystoupení cvičených zvířátek, ani ohrožené druhy a jiné světové senzace. Artis Zoo je skromná, milá, komorní malá zoologická zahrada uprostřed velikého města. Nic víc, nic míň, až na to, že jako únik od městského rachotu a shonu je to ideální místo, kde strávit volné odpoledne. Protože tady nenarazíte na běžné tlačenice u výběhů, všechno je tady tak nějak přátelštější a sympatičtější. Personál je nadmíru ochotný zodpovědět každou otázku, a žádné čekání ve frontách vás rozhodně nepotká. Když vám zůstane chvilka času, využijte ji v přilehlém muzeu mikrobiologie Micropia, interaktivní expozice nadchne nejen malé vědátory, ale také jejich zvídavé rodiče.

CHESTER ZOO VELKÁ BRITÁNIE

Svěží, čistá a neuvěřitelně poklizená, tak charakterizují návštěvníci britskou zoologickou zahradu v Chesteru. A co si budeme povídat, absence odpadků je v dnešní době na jakémkoli místě jako balzám na duši. Pravdou je, že spíše než zoologická je to spíš jen zahrada, i když i tady najdete pár zvířecích skvostů. Mezi oblíbené atrakce patří netopýří jeskyně, velké kočkovité šelmy, či plavba lodičkou kolem opičího ostrova. Stejně jako ve většině ostatních zoo, i sem si raději pro dobro vaší peněženky přibalte nějakou svačinku s sebou, celý oběd vás tady vyjde dost draze. Což ostatně majitelé zoo moc dobře vědí a návštěvníkům nechali postavit hned několik piknikových parčíků, takže se nebojte, že byste chlebík s řízkem museli zhltnout někde tajně na stojáka v odlehlém koutě za stromem.

NOVOSIBIRSK ZOO RUSKO

Poněkud nevšední podívanou můžete zažít v zoologické zahradě Novosibirsk. A to tehdy, navštívíte-li ji v zimě. Závěje nezávěje, zoo má otevřeno celoročně. Ačkoli neoplývá právě nejmodernějším zázemím, i tak tady narazíte na několik evropských zajímavostí, ba přímo rarit. Jednou z nich je například tzv. Liger (lion + tiger), tedy kříženec lva a tygra, na kterého se sem jezdí podívat turisté z celého světa. Dalšími lákadly jsou třeba rodinka krásného bílého tygra nebo polární medvědi, či bravurně vycvičení orangutani, kteří vám za pamlsek předvedou, jak šikovnými jsou rybáři. Nechybí ani expozice typických severoruských a sibiřských zvířat, která v jiných zoo většinou nespatříte. A uznejte, ve které jiné zoo uvidíte nadšené rodiče popotahovat své děti od výběhu k výběhu na saních?