Home / Cestování / ZOO – to nejsou jen zvířata. 2. díl

ZOO – to nejsou jen zvířata. 2. díl

Projděme si, zatím alespoň online, dalších 5 evropských zoologických zahrad! A třeba je pak navštívíte i ve skutečnosti.

LORO PARQUE ŠPANĚLSKO

Naprosto famózní podívaná v podobě hned několika báječných a velmi umně provedených zvířecích show, nádherné prostředí exotického ostrova a spousta barev a dojmů. Takový je Loro Parque na kanárském ostrově Tenerife. V hlavním městě ostrova, v Puertu de la Cruz, pěkně na kopci nad městem, najdete zoologickou zahradu, která je spíš zvířecím zábavním parkem. U delfínů program rozhodně nekončí, čekají na vás také úžasně zábavní lachtani, neuvěřitelně chytří papoušci a děsivé i úchvatné kosatky. Ačkoli příznivcem držení kosatek v zajetí nejsem ani omylem, musím uznat, že vidět kosatku jen přes sklo byl zážitek, ze kterého se mi podlomily kolena. Pokud nehodláte odcházet z návštěvy na kost promočení, sedněte si do vyšších řad, spodní “splash zone” je bez pláštěnky docela za trest, i když v obzvlášť parných dnech vlastně spíš za odměnu. Za pozornost rozhodně stojí také akvária s aligátory, gorilí výběh nebo obří ledovec s tučňáky.

BOJNICE SLOVENSKO

Nejstarší slovenská zoo sice není co do moderních technologií či ojedinělosti zvířat nijak unikátní, ne každému se však chce cestovat za zvířaty přes celou Evropu, a tak není od věci zmínit i krásy, které máme z Česka, co by kamenem dohodil. Bojnická zoo se rozkládá v těsné blízkosti nádherného pohádkového zámku Bojnice, a je bezkonkurenčně nejnavštěvovanější zoo na Slovensku. Prohlídku si můžete zpříjemnit rozhledem z vyhlídkové věže, což je v tak krásném a kouzelném prostředí skutečně parádní podívaná. Na děti čeká dětská zoo a o prázdninách či na den dětí se zde ve spolupráci se zámkem pořádají různé soutěže, hry o hledání pokladu a mnohé další výborné aktivity pro malé návštěvníky. Pokud tedy nevíte, kam s rodinkou vyrazit, tady si to určitě zamilujete.

DUBLIN ZOO IRSKO

Nepospícháte-li z Dublinu za poznáváním dalších krás Irska, vyhraďte si jeden den i na návštěvu místní zoologické zahrady, ke které pohodlně dojdete podél řeky a krásného Phoenix Parku, přímo centrem irského hlavního města. Zoo je nejvíce přátelská k dětem, rodičům tak nabízí erární kočárky, spoustu piknikových míst i velmi čisté prostředí. Říká se, že v dublinské zoo mají jedny z nejhezčích žiraf v Evropě a já s tímto tvrzením ráda souhlasím. Krásní jsou i sloni, tučňáci, nebo potrhlé opice, kterých je tady taky pěkná řádka. Malá zajímavost! Jistě znáte slavné logo filmového studia Metro-Goldwyn-Mayer se řvoucí hlavou lva v kruhu z filmové pásky. Věděli jste ale, že úplně prvním lvem, vybraným pro tuto roli, byl lev Slats právě z Dublinu?

ZOOPARC DE BEAUVAL FRANCIE

Šílené množství zvířecích druhů a jedna parádička za druhou, takový je ZooParc de Beauval ve Francii. Ať už se zde nadchnete pro skvělou a opravdu velmi hlasitou ptačí show nebo se budete dlouhé hodiny tiše rozplývat nad roztomilostí pandy velké, budete zcela jistě odcházet domů s tím nejširším spokojeným úsměvem. Zoo je skutečně na světové úrovni, nechybí lachtaní představení, hrozivé gorily, obří sloni a prostorné výběhy žiraf a antilop. Za světovou úroveň si ovšem náležitě zaplatíte, proto počítejte s docela solidní útratou. Na druhou stranu, jen málokde uvidíte divoké šelmy a gorily takhle zblízka a detailně. A o to koneckonců v zoo přece návštěvníkovi jde, ne?

COTSWOLD WILDLIFE PARK AND GARDENS VELKÁ BRITÁNIE

Zlatý hřeb mého seznamu, i tak by se dalo označit tohle výjimečné místo v britském Burfordu. Není výjimečné ani tak svými zvířaty, která jsou ovšem také bezesporu nádherná a v krásných výbězích, totálně bezkonkurenční je celková scenérie, která se vám tady naskytne. No uznejte, kdy jste naposledy viděli překrásnou anglickou zahradu, okrasně střižené keře, zkrátka malebný anglický venkovský výjev se starobylou viktoriánskou vilou v pozadí, když tu se najednou přižene stádo nosorožců. A ne, nehrajeme právě hru Jumanji. Zkrátka se tu nějaké upjaté anglické paničce s mopsíkem pasou před domem nosorožci. Když si představím, jak by se asi britská honorace na takovýto obrázek tvářila, chce se mi smát a dávám za originální pojetí celého konceptu místní zoo zlatého bludišťáka.